Volby by nyní vyhrála ČSSD o dvě procenta před ODS

Praha - Sněmovní volby by podle aktuálního modelu společnosti CVVM vyhrála ČSSD s 33 procenty před ODS, která by získala 31 procent. Do sněmovny by se zřejmě dostali i komunisté, TOP 09 a těsně i lidovci. Naopak preference Strany zelených se pohybují kolem tří procent. Průzkum také ukázal že 22 procent Čechů by nemělo chuť k volbám vůbec jít. Těch, kteří by dorazili určitě, je 26 procent. Dotazování proběhlo na začátku srpna na vzorku 1 165 respondentů.

Sociální demokraté se tak po krátkém období na začátku léta vracejí podle CVVM znovu na první místo. V červnu vedla ODS před ČSSD s náskokem pěti procentních bodů. V květnu měli naopak sociální demokraté devítiprocentní náskok před ODS. Na třetím místě pomyslného žebříčku skončili podle průzkumu komunisté, kteří by v srpnu získali 13,5 procenta, za nimi TOP 09 se ziskem 9,5 procent. Na hranici volitelnosti se ocitla KDU-ČSL, kterou by volilo pět procent lidí. Zelení se propadli na tři procenta, do sněmovny by se s největší pravděpodobností nedostali. Statistická odchylka u velkých stran může být podle CVVM až tři procenta, u menších je zhruba dvě procenta.

ODS: Naše kampaň ještě ani nezačala

ODS považuje výsledek srpnového průzkumu za poměrně dobrý. „Na to, že se Občanská demokratická strana teprve připravuje na zahájení té předvolební kampaně, tak to není zas až tak špatný výsledek,“ řekl na tiskové konferenci místopředseda ODS Ivan Langer. „Osobně očekávám, že souboj bude poměrně těsný,“ dodal.

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, a ty, kteří nejsou rozhodnuti, koho by volili. Průzkum CVVM se uskutečnil ve dnech 3. až 10. srpna 2009 na vzorku 1 165 občanů starších 15 let.