Paroubek vyloučil povolební spolupráci s komunisty

Praha - Sociální demokracie dnes vyloučila, že by po volbách vytvořila vládní koalici s KSČM. Závazek nespolupracovat v nadcházejícím volebním období s komunisty zveřejnil v tiskové zprávě předseda strany Jiří Paroubek. O případné tiché podpoře komunistů menšinové vládě ČSSD ale v prohlášení nic neuvedl.

Paroubek tiskovým prohlášením reagoval na výroky o tom, že v případě volebního vítězství ČSSD hrozí návrat komunistů k moci. Taková možnost ale podle něj nehrozí a celé téma je uměle vytvořené s cílem „odvést pozornost od toho, co zde prováděla vláda ODS v posledních třech letech“. Podle Paroubka KSČM „dosud neučinila kroky, které by ji opravňovaly ucházet se o podíl na správě naší země“. Zopakoval, že se komunisté nedistancovali od své minulosti, nesouhlasí s členstvím Česka v NATO a v EU a zpochybňují soukromé vlastnictví.

Šéf ČSSD rovněž zdůraznil, že jeho strana nadále respektuje tzv. bohumínské usnesení, které jí zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Sociální demokraté nicméně vytvořili koalice s komunisty v některých českých regionech po loňských krajských volbách. O tichou podporu KSČM se ČSSD opírala i v minulosti na celostátní úrovni. Za Paroubkovy vlády v letech 2005 až 2006 sociální demokraté prosazovali některé své návrhy zákonů ve sněmovně spíš s podporou komunistů než koaličních partnerů z KDU-ČSL a US-DEU.