Hradecký soud potrestal dva muže za loupež v muzeu

Hradec Králové - Hradecký krajský soud uložil za loňskou loupež obrazů a šperků z muzea v Novém Bydžově dvěma obžalovaným mužům tresty 5,5 a sedm let vězení. Jaromír Komenda, který podle obžaloby loupež naplánoval, dostal sedmiletý trest. Milan Hradecký, který v muzeu údajně loupil, stráví ve vězení 5,5 roku. Při loupeži vznikla škoda za necelé tři miliony korun. K ukradeným věcem patřily obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály. Rozsudek dosud není pravomocný.

Obžalovaným hrozilo za podíl na loupeži pět až 12 let vězení. „Jde o zvlášť závažnou trestnou činnost, soud při ukládání trestů zhodnotil postoj obžalovaných k celé věci,“ řekla při vynesení rozsudku předsedkyně senátu Anna Bímová. Komenda před soudem vinu popíral. „Je to celé nesmyslné, postavené na hlavu,“ řekl dnes ve své závěrečné řeči. Hradecký se k loupeži přiznal a jeho výpověď byla klíčovým důkazem. Komenda během vynášení rozsudku nesouhlasně kroutil hlavou, po chvíli požádal s ohledem na údajně vysoký krevní tlak o možnost opustit jednací síň.

Státní zástupce Milan Vacek dnes novinářům řekl, že je s rozsudkem spokojený. „Rozsudek, který byl dnes uložen, považuji za správný a trest za zákonný a příhodný této věci,“ řekl Vacek, který si nechal lhůtu na podání odvolání. Hradecký se práva na odvolání vzdal, Komenda se proti verdiktu odvolal.

Video Vstup Vlastimila Weinera
video

Vstup Vlastimila Weinera

Komenda plánoval, Hradecký loupil

Podle spisu loupežné přepadení naplánoval Komenda, který Hradeckému popsal prostory muzea, dal mu přesný popis věcí, které má ukrást, a další podrobnosti plánu na loupež. Hradecký do muzea vnikl 10. listopadu a pod pohrůžkou plynové pistole svázal pracovníka muzea a následně ukradl různé věci, například obrazy, historické knihy, mince a šperky. Většinu z předmětů policisté, kteří oba muže dopadli letos v březnu, zajistili.

Komenda a Hradecký u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24