Pražští strážníci vyšli do ulic sbírat stříkačky po narkomanech

Praha - Městští strážníci v Praze vyrazili do šesti nejproblematičtějších oblastí sbírat injekční stříkačky po narkomanech. Jejich úlovek byl značný, našli přes 200 kusů. V metropoli žije třetina všech dlouhodobých injekčních uživatelů. Rok od roku jich navíc přibývá.

Mezi nejfrekventovanější místo narkomanů patří veřejné záchodky ve stanici metra Muzeum. Narkomani si drogy píchají často také i v křoví v okolí Muzea. Oblíbené jsou také parky na Karlově náměstí, hlavním nádraží, náměstí Republiky, v Holešovicích a ve Stodůlkách. Když si dají dávku, zůstane po nich nejen jehla, ale i lahvičky od destilované vody, kterou si drogu ředí. 

Městští strážníci proto tato oblíbená místa procházejí a stříkačky a jiné předměty sbírají. „Dělá se to z toho důvodu, aby se předešlo nebezpečí nakažení nějakého dítěte, které zaleze do křoví, nebo psa,“ vysvětluje smysl takovýchto akcí strážník Lukáš Pešar.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Jen v Praze žije odhadem deset až jedenáct tisíc problémových uživatelů drog. Nejvíc užívají opiáty a pervitin. V metropoli se ročně narkomanům rozdají dva miliony injekčních stříkaček, polovina množství určeného pro celou republiku.