ÚS dostal vyjádření Parlamentu k Melčákovu návrhu

Brno - Ústavní soud (ÚS) již obdržel vyjádření Poslanecké sněmovny a Senátu, která potřeboval před čtvrtečním projednáváním návrhu poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období. Věcnému projednání ústavnosti předčasných voleb tak nyní po formální stránce již nic nebrání. Obě komory Parlamentu vyhověly žádosti soudu o co nejrychlejší dodání stanovisek. Potvrdil to dnes generální sekretář ÚS Tomáš Langášek.

Vyjádření Poslanecké sněmovny a Senátu soud v tomto případě nebude zasílat k replice navrhovateli, tedy Melčákovi. Text pouze zveřejní na webových stránkách. „Pokud se k tomu bude navrhovatel chtít vyjádřit, může to udělat na veřejném jednání,“ dodal Langášek.

Soudci nyní pokračují v interním zkoumání návrhu a studiu podkladů. Plénum Ústavního soudu se neveřejně sejde v úterý, stejně jako skoro každý týden. Nelze předjímat, zda Ústavní soud po čtvrtečním veřejném jednání vyhlásí nález. Předseda soudu Pavel Rychetský opakovaně vyjádřil vůli rozhodnout co nejrychleji.

Soud se již nyní začal připravovat na organizační zvládnutí čtvrtečního jednání. „Zájem veřejnosti i médií o účast na jednání je enormní,“ řekl Langášek. Dějištěm jednání bude sněmovna Ústavního soudu. Na místa vyhrazená účastníkům řízení zasednou kromě navrhovatele a jeho právního zástupce také zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu.