KDU-ČSL nevysloví důvěru Fischerově vládě

Praha - KDU-ČSL nepodpoří při hlasování o důvěře současný kabinet premiéra Jana Fischera. V televizi Prima to dnes v pořadu Fakta Barbory Tachecí řekl předseda strany Cyril Svoboda. Důvodem je podle něj fakt, že má úřednická vláda podporu ODS, ČSSD a Strany zelených, a tedy dostatečný počet hlasů. Svoboda také řekl, že strana nepodpoří ve stávající podobě ani navržený státní rozpočet současné vlády. Premiér Fischer podmínil pokračování kabinetu tím, že mu sněmovna potvrdí důvěru a balíček bude schválen.

„Jsme ochotni o všem jednat, ale nemáme v této chvíli důvod vyslovit důvěru současné vládě,“ řekl Svoboda. Ohledně státního rozpočtu chce KDU-ČSL úpravy na výdajové stránce, především v resortu ministerstva obrany nebo v souvislosti se státní zakázkou na likvidaci ekologických zátěží, případně diskutovat o otázce zdanění hazardních her.

„Rozpočet budeme posuzovat jako celek,“ dodal Svoboda s tím, že v jednotlivých položkách se bude strana snažit naleznout kompromisní řešení. Sociální dávky by podle něj měly zůstat zachovány, ale mohly by být ztíženy podmínky pro jejich výplatu. Svoboda připustil také podporu dnes ministerstvem financí navržené možnosti snížit státním zaměstnancům mzdy o tři procenta.

ČSSD chce, aby kabinet Jana Fischera vládl do konce volebního období. ODS požaduje, aby vláda spojila žádost o vyslovení důvěry s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty ke snížení schodku návrhu rozpočtu pro příští rok. Rozpočtový deficit by se díky tomu snížil z 230 miliard na méně než 170 miliard korun.