Ustavující sjezd TOP 09 bude zřejmě na konci listopadu

Praha - Strana TOP 09 uspořádá svůj ustavující sjezd na přelomu listopadu a prosince. Nejpravděpodobnější je podle člena přípravného výboru Miroslava Kalouska datum 21. listopadu. Uvedl to ve vysílání Rádia Česko. Je ale prý také možné, že se termín posune o týden, pokud věci nepůjdou podle plánů. Kandidovat do vedení strany Kalousek chce, ale ne na post předsedy.

„Budu kandidovat do vedení strany. Pravděpodobně na takovou pozici, na které se dohodnu s předpokládaným a dopředu si troufnu říct designovaným předsedou Karlem Schwarzenbergem,“ prohlásil Kalousek. V souvislosti s neuskutečněnými předčasnými parlamentními volbami Kalousek oznámil, že strana nevidí jediný důvod, proč by se měly ještě měnit kandidátky. Strana zatím od sponzorů vybrala přes 23 milionů korun a na kampaň plánuje rozpočet 30 milionů korun. Zatím prý utratila polovinu z předpokládaných celkových nákladů na kampaň.

Podle Kalouska jsou Češi pro zahraničí „kašpaři“, kteří si neumějí vládnout. „Podívejte se na nás očima zahraničního pozorovatele. Ten se na to dívá jako na absurdní divadlo a říká: Vy Češi jste úplní kašpaři a magoři, vy se ani nedokážete dohodnout, kdy si zvolíte novou reprezentaci, vy si vůbec nedokážete vládnout,“ řekl v souvislosti s tím, že dohoda politických stran o předčasných volbách ztroskotala nejprve na negativním stanovisku Ústavního soudu a pak na tom, že ČSSD odstoupila od shody stran, že sněmovna se sama rozpustí a prezident vypíše nový termín předčasných voleb.