Cesta v zavazadlovém prostoru – realita pro vozíčkáře

Praha - Desítky lidí, kteří jsou upoutány na vozík, mají velké problémy při cestování. Autobusy jsou pro ně téměř nepoužitelné. Komplikace ale mají i při přepravě vlakem. Mnoho z nich totiž musí nedobrovolně jezdit v zavazadlovém prostoru, a to i na trasách, kde dráhy garantují upravené vagony. Nicméně vozíčkáři i přesto musejí tato příkoří podstoupit, neboť vlak je totiž pro ně mnohdy jediný prostředek pro cestování.

Eva Kacanů držitelka světového titulu ve vrhu koulí to zažívá často. Když jela pracovně z Olomouce do Loun, ukázala reportérovi ČT, s čím vším se potýká. Nejprve si musela cestu s dvoudenním předstihem objednat, aby České dráhy zajistily plošinu a upravený speciální vagon. Opakovaně se však stalo, že i když měla přislíben speciální vagon, nakonec vůz pro vozíčkáře chyběl. 

Eva Kacanů

„Cítím se jako obtížný hmyz, který není kam dát než mezi ty balíky.“

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Cesta z Olomouce byla sice bez komplikací, nicméně problémy začaly v Praze. Nádraží prochází rekonstrukcí a z nových cedulí není možné zjistit, kudy může vozíčkář nádraží opustit. Zvonek nebo telefon na obsluhu u plošiny určené pro vozíčkáře není a sjet po jezdícím pásu je bez pomoci problém. „Za šest týdnů začne fungovat zcela nový výtah pro handicapované pasažéry a přibližně do konce příštího roku 2010 tady bude zcela nový výtah, který propojí všechna patra,“ vysvětluje mluvčí společnosti Grandi Stazioni. 

Z Prahy do Mostu měla podle jízdního řádu jet také v upraveném vagonu. Jenže místo toho skončila v zavazadlovém prostoru přesto, že na internetu bylo jasně znázorněno, že tady bude vlak, respektive vagon pro vozíčkáře. „Občas se to stává, bohužel, to tak někdy je, že i přesto, že to mají avizované, tak skutečnost bývá jiná,“ stěžuje si Eva Kacanů. 

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský tvrdí, že jde většinou o mimořádnou situaci: „Například před výjezdem z depa se zjistí, že je vůz porouchaný a nahrazuje se tak jiným vagonem.“ Dráhy slibují, že do konce roku budou mít na tratích 351 vozů speciálně upravených pro vozíčkáře, celkem jich tedy bude 1464.

Vozíčkář cestuje vlakem
Vozíčkář cestuje vlakem
Více fotek
  • Vozíčkář cestuje vlakem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1123/112288.jpg
  • Vozíčkář cestuje vlakem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1123/112289.jpg