Soukup o svém mecenášství: Zubová nechápala vážnost situace

Praha - Podnikatel Jaromír Soukup, který donedávna štědře financoval kampaň poslankyně Olgy Zubové, přišel s dalším tvrzením, proč ustoupil od sponzorství předsedkyně Demokratické strany zelených i partaje samotné. Tajemník DSZ Antonín Kuboš měl totiž spolu s dalšími členy strany obcházet podnikatele s žádostmi o peníze a tvrdit jim, že mají mecenáše Soukupa dost a chtějí se ho zbavit. Ti to však popírají. Informaci přinesly Lidové noviny.

„Podporoval jsem politickou stranu a dělal jsem to čistě. Ti lidé absolutně nechápou, že mezilidské vztahy se v jakékoli oblasti včetně politiky budují léta a politika není o byznysu. Zubová vůbec nechápala vážnost situace,“ řekl LN Soukup, který se v jednom z rozhovorů přirovnal k „českému Berlusconimu“.

Podle Kuboše dostal každý z členů DSZ za úkol poohlédnout se po transparentním sponzorovi. „Pak se ale objevil Soukup a už nikdo nesháněl nic,“ dodal. Člen DSZ Jiří Štek však celou záležitost líčí trochu odlišně. „Pokud by byla jednání s jinými potenciálními sponzory, nevidím důvod, proč by se měl cítit dotčený,“ řekl Štek s tím, že pokud někdo nějaká jednání vedl, nebyla ve stadiu, kdy by o nich měl vědět stranický orgán. Oba pak vylučují Soukupovo tvrzení, že DSZ jednala o jeho vyloučení.

Soukup dříve tvrdil, že za koncem jeho sponzorství je především odsunutí předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Vlivný podnikatel stál už předtím za kampaní DSZ v eurovolbách. Soukup v nich podle odborníků „utopil“ více než dvacet milionů korun. Strana se do Evropského parlamentu nakonec nedostala. Voliči jí dali pouhých 0,62 % hlasů.

Čtyřicetiletý podnikatel v minulosti působil ve Straně zelených a sponzoroval i její kampaň před třemi lety. Začátkem července se mu už pod hlavičkou DSZ podařilo dostat Zubovou na páté místo pražské kandidátky ČSSD. Poslankyně se však na ní nejspíš neudrží.