„Jaká by byla ta forma, zda odejít ze sálu, zda se zdržet hlasování nebo zda hlasovat proti, se ještě budeme radit. Já osobně prosazuji to, abychom se nezúčastnili,“ řekl Nečas. Občanští demokraté by svou neúčastí mohli snížit kvórum při konečném hlasování o balíčku. Většina z přítomných poslanců by pak balíček mohla schválit i bez ODS.
Ministr financí Eduard Janota po včerejším jednání naznačil, že by pro něj byla přijatelná i varianta, kterou prosazuje ČSSD. Podle jeho výpočtu by pak úsporný balíček snížil schodek rozpočtu z 230 miliard korun na asi 166 miliard korun. Vládní návrh balíčku měl schodek srazit na zhruba 155 miliard korun. Janota ale připustil, že se smíří i s deficitem 166 miliard korun. „To je pro mě věc, která je zásadně odlišná od 230,“ uvedl Janota.

Reportáž o prvním dni jednání PS o úsporných opatřeních
Reportáž o prvním dni jednání PS o úsporných opatřeních
Z22 - 24.09.09
Osud balíčku vládních úsporných opatření je stále nejistý
Šimerka včera připomněl, že mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře se podle vlády mají také snížit jen o čtyři procenta. Obává se proto, že vyšší snížení platů zákonodárců, členů vlády a prezidenta, ale také soudců nebo státních zástupců by mohlo být zpochybněno u Ústavního soudu. Republiková rada Soudcovské unie i vládou navrhované snížení platů soudců označila za neústavní. Soudci podali ústavní stížnost už kvůli zmrazení růstu svých platů v letech 2003 a 2004, které vláda zdůvodňovala především ekonomickými dopady povodní.