Klienti Sunny Days se dočkají odškodnění za zpoždění letu

Praha - Již dva pravomocné rozsudky vydal Obvodní soud pro Prahu 5, podle kterých má cestovní kancelář Sunny Days zaplatit odškodnění dvěma skupinám lidí, kteří s ní předloni letěli do Egypta se zpožděním více než 30 hodin. České soudy tímto poprvé rozhodly ve prospěch klientů cestovní agentury kvůli jejímu velkému zpoždění, a jde tak o průlomové rozhodnutí. U českých soudů probíhá několik dalších sporů a minimálně proti jednomu dalšímu vynesenému rozsudku se Sunny Days už odvolala. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle rozsudků má Sunny Days údajně zaplatit jedné skupině cestujících, která měla zájezd za 68 tisíc korun, přes 13 tisíc korun a druhé, která byla na zájezdu za 80 tisíc korun, 20 tisíc korun. Soud tak některým zákazníkům přiznal až čtyřnásobek toho, co jim CK nabídla.

Na rozdíl od Sunny Days soud nepovažoval za kompenzaci slevu na další zájezd, ale peníze v hotovosti. „Nabídka 15procentní slevy na příští zájezd je zcela irelevantní. Žalobce má tudíž právo domáhat se slevy z ceny zájezdu,“ vysvětluje tento postup rozsudek. Výše odškodného je na soudcích, ti přihlížejí například i k tomu, zda lidé cestovali s malými dětmi.

CK Sunny Days může čelit i dalším žalobám

Klienti, kteří ve sporu se CK Sunny Days zvítězili, si přáli zůstat v anonymitě. K případu se nechtějí vyjadřovat ani zástupci CK. „Všechno je vyřešené, tak v čem je problém,“ uvedl její jednatel Chedli ben Sadok Ben Said. Podle něj jde o další mediální kampaň proti jeho firmě.

CK Sunny Days zkoušela ve sporu vinu svalit na leteckou společnost, podle soudu však odpovídá za zpoždění ona sama, nikoliv přepravce. CK může čelit i dalším žalobám za obří zpoždění, která nabrali klienti letos při cestách na dovolenou nebo zpět z Tuniska. Velká zpoždění však trápila i klienty dalších cestovních kanceláří.  

Čekající turisté
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24