Meteorologové varují před velmi silným nebezpečným větrem

Praha - Od nedělního večera do úterního rána bude na východě Čech a na Moravě vát silný vítr. Zejména v krajích Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském bude od nedělních 20:00 do pondělních 20:00 extrémně nebezpečný, do úterních 08:00 pak jeho síla mírně klesne, i tak ale bude nadále představovat vysoké nebezpečí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav.

Silný vítr představující vysoké nebezpečí bude od nedělních 20:00 do úterních 08:00 hrozit rovněž na Královéhradecku, Vysočině, na jižní Moravě a na Zlínsku. Meteorologové varují, že vítr může ve všech zmíněných regionech dosahovat rychlosti zhruba 32 až 47 kilometrů v hodině a v nadmořské výšce 600 metrů a výše pak 54 až 72 kilometrů v hodině.

V nárazech však bude podle meteorologů vítr dosahovat rychlosti až 55 až 90 kilometrů v hodině a ve výšce od 600 metrů nad mořem 90 až 110 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může ojediněle foukat až rychlostí kolem 125 kilometrů v hodině.

Meteorologové občany a firmy vyzvali, aby zajistili stavební techniku, například jeřáby, a opatrně jezdili s auty, které se díky poryvům větru mohou stát neovladatelnými. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Neměli by se také zdržovat poblíž stromů a starších budov, z nichž může padat střešní krytina.