Syn se zbraní vydíral rodiče, ve vězení stráví 18 měsíců

Ostrava - Se vzduchovou pistolí v ruce vydíral své rodiče podle dnešního rozsudku šestadvacetiletý Jan Gerlich z Ostravy. Matku si vzal jako rukojmí a požadoval po otci 100 000 korun a osobní auto. Soudce okresního soudu mu za to dnes udělil osmnáctiměsíční trest. Muž se navíc bude muset léčit. Podle znalců trpí vážnou duševní poruchou. Odsouzený se ke všemu přiznal. „Nechápu, proč jsem to udělal,“ řekl. Tvrdil, že chtěl jen matce dokázat, že otci na ní nezáleží.

Ve vězení mladý muž stráví ale delší dobu. Před časem za napadení přítelkyně bratra sklenicí dostal 2,5 roku s podmíněným odkladem. Útok na rodiče spáchal ještě ve zkušební době. „Jsem schopen mu odpustit. Hlavně aby dostal co nejmenší trest a vyléčili ho,“ řekl otec souzeného Josef Gerlich. Po vyhlášení rozsudku byl s trestem spokojen. „Tak to má být,“ řekl.

Psychické problémy rodina na odsouzeném pozorovala delší dobu. První pokus o léčbu Gerlich podstoupil už v roce 2000. „Agresivní byl vždy, když se rozešel s přítelkyní. Hněv nezvládal, ani když pil alkohol. Několikrát se demonstrativně pokusil i o sebevraždu,“ uvedl ve své výpovědi otec odsouzeného. Problémy v rodině dokonce několikrát vyústily ve rvačku mezi otcem a synem.

Syn chtěl matce dokázat, že ji otec nemiluje

Vše vyvrcholilo loni 5. listopadu odpoledne. Gerlich se začal hádat se svou matkou, která nechtěla, aby na oběd přivedl svou novou přítelkyni. Spor vygradoval natolik, že muž vytáhl vzduchovou pistoli. Ukázal ji matce, která uvěřila, že se jedná o střelbyschopnou a nebezpečnou zbraň. „Matce řekl, že až domů přijde jeho otec, tak jej zastřelí nebo postřelí, aby skončil na invalidním vozíku. Později sdělil, že si raději otce vezme jako rukojmí při útěku z České republiky a propustí jej až na státní hranicí České republiky,“ popsal soudce jednání odsouzeného. Matka pak musela otci oznámit požadavek na peníze a auto. „Vůbec mi nešlo o peníze. Chtěl jsem jen dokázat, že matka otci za ty peníze a auto nestojí. Že ji nemiluje,“ tvrdil u výslechu na policii tehdy ještě obviněný.

Když otec doma zjistil, co se děje, zavolal policii. V té době se Gerlich v bytě převlékl do tmavého obleku a matce řekl, že to udělá tak, aby jej policisté při zásahu zastřelili. Dokonce otevřel šampaňské a společně si připili na jeho smrt. Když se ale policisté začali dobývat do bytu, matka se schovala v kuchyni a Gerlich se lekl a vystrašený si lehl na zem.

Gerlichovi dnes hrozil podstatně vyšší trest. Podle trestního zákona mohl ve vězení strávit dva roky až osm let. Soudce ale udělil trest pod dolní hranicí trestní sazby. Zdůvodnil to právě duševní chorobou obžalovaného. Jeho právní zástupce je s rozsudkem spokojen. Verdikt ale ještě není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Policie ČR
Policie ČR