Mafra se Langerovi za Mrázka omlouvat nemusí

Praha - Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) neuspěl ve svém sporu s vydavatelskou společností Mafra. Firma se mu nemusí omlouvat za články uveřejněné v deníku Mladá fronta Dnes (MfD) a na serveru iDnes.cz., které ho spojují s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Podle Langera o něm deník napsal lži. Nelíbí se mu například tvrzení, že „Ivan Langer je ve spisu Krakatice podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka“.

Podle MfD totiž z přepisů policejních odposlechů z roku 2000 vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek bývalého ministra využíval přes svého spolupracovníka Igora Šafranka a realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy podle deníku Langer lobboval.

„To, že zde podezření ze spisu Krakatice bylo, mám doloženo. Domnívám se, že potvrzení ze strany policie, že text je autentický, je postačující,“ vysvětlila soudkyně Jaroslava Lobotková, proč žalobu exministra zamítla. Podle ní nebyly články deníku ani serveru jednostranné, Langer se vždy mohl také vyjádřit. „Vydavatelství, pokud dostane jakoukoli zprávu z policejních zdrojů a pokud je ověřené, že je to zpráva z policejních zdrojů, nemá možnost si ověřovat její pravdivost,“ dodala soudkyně.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Langer s jejím rozsudkem nesouhlasí, podle něj neměla Lobotková pro takovéto rozhodnutí žádné podklady. „Já jsem strašně zklamaný, protože jsem navrhoval 30 svědků, ani jeden z nich nebyl vyslechnut, navrhoval jsem provedení důkazu celým spisem Krakatice, ani to nebylo provedeno,“ prohlásil bývalý ministr vnitra. Soudkyně podle něj dnes pouze přečetla patnáctistránkové stanovisko, které je součástí Krakatice. Podle Langera byl však tento materiál subjektivním hodnocením.

Langer spokojen není, odvolá se

Langer uvedl, že bude stoprocentně ve sporu pokračovat a odvolá se k pražskému vrchnímu soudu. „Já jsem nikdy nebyl napojen na pana podnikatele Mrázka,“ řekl novinářům s tím, že chce, aby se tato skutečnost jednou provždy prokázala.

Podle právničky vydavatelství Heleny Chaloupkové vycházely články z věrohodných pramenů a byly korektní. Langer prý v žalobě výroky dezinterpretoval. Bývalý ministr napadl celkem deset výroků, které se objevily v MfD a na iDnes.cz od konce září do počátku listopadu 2008. Kromě vět o napojení na Mrázka se mu nelíbí také informace o jeho lobbingu za přítele Ivana Kyselého, který mu před lety půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Za nepravdivé označil například tvrzení, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru. Podle MfD byl Kyselý obchodním partnerem Sekyry a v roce 2000 spolu usilovali o podíl v největší české stavební firmě IPS. Langer, který tehdy byl místopředsedou Poslanecké sněmovny, jim v tomto úsilí pomáhal.

Ani tyto výroky však podle Lobotkové exministra nemohly poškodit. Langer je podle ní vytrhl ve své žalobě z kontextu a často je i zjednodušil. Deník a server podle soudkyně zveřejnily veškerá možná hlediska a ponechaly na čtenářích, aby případ posoudili. Některé žalované věty pak podle ní byly uvedeny v titulku, a tak mohly být zjednodušující.