Soud řeší kauzu Vietnamce, který nepřežil zatýkání policií

Brno - Policista podezřelý z loňského smrtelného napadení jedenatřicetiletého Vietnamce v Brně dnes u brněnského krajského soudu svou účast při zbití cizince popřel. Vietnamec několik hodin po policejním zásahu zemřel. Měl natrženou slezinu a zlomená dvě žebra. Policistovi Josefu Srnskému za to hrozí až 15 let vězení. Stejný trest hrozí i obyvatelce domu v Körnerově ulici Kateřině Slavíčkové. I ona dnes podíl na napadení cizince popřela. Kromě nich stojí před soudem dva Srnského kolegové - František Jaroš a Jarmil Šimoník. Policistům hrozí až tříletý pobyt za mřížemi za to, že napadení přihlíželi a proti Srnskému a ženě nezakročili.

Podle korunní svědkyně Jany Tomanové zaútočil policista Josef Srnský na Hoang Son Lama, který s ženou žil v jednom bytě. Ještě před tím se podle ní loni v lednu do útoku zapojila i sousedka z domu v brněnské Kornerově ulici Kateřina Slavíčková. "Byla opřená o lednici a kopala do něj, prohlásila Tomanová.

Policejní hlídka na místo dorazila kvůli drogám, které údajně patřily právě Lamovi. Zásah v početní i váhové přesile se ale podle žalobce zvrhnul v násilí. Pětačtyřicet kilo vážící muž kopy, škrcení a rány pěstí nepřežil. V policejní cele se u něj projevily zdravotní problémy a zemřel krátce po převozu do nemocnice na četná vnitřní poranění. Drogy v organismu neměl. Po roce vyšetřování případ ožil u soudu. Obžaloba viní Srnského a sousedku Slavíčkovou z podílu na smrti cizince. Další muže v uniformách pak z toho, že násilí nezabránili. Všichni vinu popírají.

Video V kauze Vietnamce jsou obviněni čtyři lidé
video

V kauze Vietnamce jsou obviněni čtyři lidé

V kauze Vietnamce jsou obviněni čtyři lidé

S6 16.03.10 6:30

Reportáž Petra Alberta

Právní zástupce rodiny žádá od čtveřice přes milion korun, po státu pak kvůli selhání policistů až dvousetmilionové odškodné. Soud dnes vyslechl většinu svědků. Hlavní líčení tady u krajského soudu pokračuje i v následující dny. Dvěma hlavním obžalovaným hrozí až opatnáctileté vězení. Rozsudek zazní nejdřív koncem měsíce.

Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti

„Zde selhali jednotlivci z policie, takoví jednotlivci v řadách policie rozhodně nemají co dělat.“


Srnský byl stíhán i za přechovávání dětské pornografie. V jeho domácím počítači ji našli kriminalisté, kteří se zabývali případem Vietnamcova úmrtí. Ukázalo se ale, že Srnský o těchto souborech v manželčině počítači nevěděl. Byl zproštěn viny.