Havel v nadcházejících volbách podpoří Stranu zelených

Praha - Exprezident Václav Havel a desítky dalších intelektuálů podpořili před sněmovními volbami Stranu zelených. Podle nich je jedinou reálnou politickou alternativou, která nepohrdá občanskou společností. Dopis nazvaný „My volíme Stranu zelených“ Havel dnes představil novinářům společně například se spisovatelem Ivanem Klímou, hercem Tomášem Hanákem a evangelickým farářem Svatoplukem Karáskem. Akci zorganizoval exministr vnitra a člen bývalé Unie svobody Jan Ruml, který nedávno podal do Strany zelených přihlášku.

„Sdílíme společná témata, která přesahují obzor jednoho volebního období, jako je vzdělání, věda, kultura, ochrana menšin,“ stojí v dopise. Jeho signatáři jej uvedli tvrzením, že volí zelené, „protože jsou ze stavu české politiky celí zelení“. Strana se podle nich na rozdíl od ostatních nezapletla v korupčních aférách, nezavede stát do závažných hospodářských problémů, nepodílí se na tunelování veřejných rozpočtů a omezování svobodných médií. „Snad to je jakási jiskřička naděje pro všechny ty, kteří cítí jakési dusno v naší zemi, jakési dusno ve veřejném životě, a hledají nějakou alternativu, nějaké východisko,“ uvedl Havel.

Doufá, že zelení tuto naději nezklamou. Havel připomenul, že zelené podporuje dlouhodobě. Zopakoval, že jako jediné Straně zelených leží na srdci například to, co se stane s českou krajinou. Stranu podpořil i před rokem před volbami do europarlamentu, ve kterých zelení pohořeli. Na výsledcích strany se tehdy podepsal rozpad koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ, ke kterému podle některých komentátorů přispěla rozhádanost mezi zelenými. Havel si myslí, že šlo o stadium, kterým prošly i další zelené evropské strany a které už mají čeští zelení „za sebou“.

Zelení se letos do sněmovny nemusejí vůbec dostat

Průzkumy dávají nyní zeleným slabou naději na znovuzvolení do sněmovny. Preference strany se pohybují kolem pěti procent nutných pro vstup do poslaneckých lavic. Do sněmovní kampaně hodlají zelení vložit zhruba osm milionů, což je řádově míň, než plánují velké strany. Už loni na podzim před předčasnými sněmovními volbami, které se nakonec nekonaly, zelení na svém webu založili rubriku sympatizantů, ve které známé osobnosti vysvětlují, proč se k zeleným přiklonily a co od nich očekávají.