Poslanců bylo málo - mimořádná schůze ke zdravotnictví byla přerušena

Praha - Poslanci se na mimořádné schůzi, kterou svolala ČSSD, zabývali situací ve zdravotnictvím. Program schůze schválili hned ráno bez problémů poslanci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Proti byla ODS, která se domnívá, že jde o předvolební záležitost. V úvodu vystoupila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která prohlásila, že kvůli politickým tlakům zastavuje restrukturalizaci zdravotních ústavů. Dopolední jednání se neslo ve znamení ostrých výpadů mezi ODS a ČSSD. Sněmovna zhruba po pěti hodinách  vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby zastavilo organizační změny ve zdravotních ústavech, Státním zdravotním ústavu a hygienické službě. Poslanci také chtějí, aby ministerstvo obnovilo systém skladování a distribuce očkovacích látek na krajských hygienických stanicích. Odpoledne ale bylo na jednání málo poslanců, a tak byla mimořádná schůze přerušena.

Poslanci měli kromě zdravotních ústavů diskutovat i o prodeji brněnské tkáňové banky, výpovědi pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka nebo o privatizaci majetku fakultních nemocnic a především středočeských lázní Toušeň.

Podle Juráskové jednání sněmovny nepřineslo žádné nové informace a jednalo se o předvolební boj. Poukázala na to, že tolik invektiv vůči sobě ještě v dolní komoře neslyšela. Podle jejího náměstka Marka Šnajdra (ODS) nejde o řešení problémů. Restrukturalizace zdravotních ústavů by podle něho byla výhodná pro jejich pracovníky; získali by prý jistotu, že budou zaměstnáni ve finančně stabilním podniku. Pokud změny nebudou, zdravotní ústavy údajně čekají finanční problémy.

Video Živý vstup Jany Čermákové
video

Živý vstup Jany Čermákové

Podle plánu ministerstva měly ze 14 zdravotních ústavů zůstat jen dva, v Praze a v Ostravě. Šnajdr ale uvedl, že by šlo jen o administrativní změny, laboratorní činnosti by byly zachovány všude. „Ohrožujeme jejich stabilitu, zaměstnanost a mzdy,“ prohlásil náměstek.

Dnešní mimořádnou schůzi podnítila ČSSD, která hovoří v souvislosti se změnami v ústavech o privatizaci. Ve vyhrocené debatě padala i slova jako korupce. ODS zase jednání označila za předvolební cirkus sociální demokracie. Usnesení o zastavení změn navrhl Jaroslav Krákora (ČSSD), ostatní Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). K distribuci očkovacích látek Šnajdr uvedl, že jediná změna je v tom, že soukromá firma nyní vozí látky přímo do ordinací. „Jestli toto je privatizace, obávám se, že nerozumím tomuto pojmu,“ uvedl náměstek.

Přerušení jednání o zdravotních ústavech navrhl předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. Řekl, že účelově, aby se ukázalo, že ČSSD svolává mimořádné schůze a pak na ně nechodí.