Ministerstvo obrany nakoupilo nové pistole

Praha - Ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodávku téměř 8 000 nových útočných pušek od konsorcia Česká zbrojovka/Meopta Přerov. Resort za zbraně zaplatí 1,1 miliardy korun. Barták také s Českou zbrojovkou podepsal smlouvu na dodávku 5 500 samonabíjecích pistolí ČZ 75 a téměř 600 kusů automatických osobních zbraní ČZ Scorpion. Za tyto zbraně resort zaplatí 130 milionů korun.

Zbrojovka zvítězila s puškou ČZ 805 v tendru nad dodavatelskou společností MPI Group, která nabízela zbraň belgického výrobce FN Herstal. Pušky ČZ 805 mají v armádě nahradit samopaly vzor 58, které jsou ve výzbroji již půl století a jsou zastaralé. Podle dřívějších informací ministerstva obrany má zbrojovka začít nové pušky dodávat ihned po podepsání smlouvy. Všechny zbraně budou mít vojáci do roku 2013. Součástí dodávky pušek jsou podvěsné granátomety, zaměřovače s nočním viděním včetně infračervených značkovačů, náhradní díly nábojů a munice do granátometů.

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku v maximální hodnotě 1,5 miliardy korun v polovině loňského listopadu. Na zaslání nabídek měly zbrojařské firmy měsíc, přihlásily se jen dvě společnosti. Například zástupci firem Heckler&Koch a Beretta kritizovali lhůtu jako příliš krátkou. Ministerstvo však jejich námitky odmítlo, neboť předmětem tendru byly zbraně běžně dostupné na trhu.

Druhá smlouva byla uzavřena na období let 2010 - 2011. V jejím rámci obrana pořídí 5 570 samonabíjecích pistolí včetně příslušenství, taktických svítilen, souprav náhradních dílů a souprav pro opravy. Vojáci dále obdrží 572 kusů plně automatických osobních zbraní Scrorpion také včetně náhradních dílů a dalšího příslušenství.

Pistole obrana kupuje od České zbrojovky na základě rozhodnutí vlády z 23. listopadu loňského roku. Vláda se tímto krokem rozhodla podporovat české výrobce a domácí zbrojní průmysl, píše se v tiskovém materiálu resortu.