UNICEF zorganizoval na Kampě frontu na záchod

Praha - Asi stovka převážně mladých lidí se dnes postavila do symbolické fronty na záchod, který organizátoři z Dětského fondu OSN (UNICEF) umístili na vltavské nábřeží parku Kampa v Praze. Provizorní toaleta měla upozornit českou veřejnost na problémy se zásobováním pitnou vodou a na chybějící hygienické zázemí v chudých zemích světa. Několik desítek metrů dlouhá fronta se současně zapsala do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Vybrané peníze podpoří výstavbu školních latrín ve Rwandě. Užitek mají přinést i mnichům buddhistických klášterů v Bhútánu, do kterých se zavádí pitná voda.

„Je to možná trochu úsměvné a trochu recese, nicméně jde o velmi závažný problém, protože každý den zemře ve světě kolem čtyř tisíc dětí, které nemají možnost pít čistou vodu anebo přijít třeba na takovouto krásnou toaletu,“ uvedla na začátku akce ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. Na Kampě se v jedné řadě za sebou seřadilo devadesát lidí, i když organizátoři původně počítali s mnohem větší podporou. „S účastí jsme celkem spokojeni, i když samozřejmě lidí mohlo přijít více,“ uvedla Gomba.

Charitativní akci přislíbily na internetové sociální síti Facebook osobně podpořit téměř tři stovky lidí, z nichž ale většina nedorazila. „Měli jsme již dříve zkušenost, že lidé něco slíbí, ale nakonec slib nesplní,“ postěžovala si šéfka české pobočky UNICEF.

Video Fronta na záchod poukázala na nedostatek pitné vody ve světě
video

Fronta na záchod poukázala na nedostatek pitné vody ve světě

Symbolická kadibudka posloužila jako kasa

UNICEF pro tuto akci vyrobil dřevěnou „kadibudku“, jejíž dveře zdobilo vyřezávané srdíčko. Stavba nebyla funkční, ale posloužila k výběru symbolické desetikoruny, která se dovnitř vhazovala právě tímto typickým otvorem. Toaletu pak obklopovaly informační panely s fotografiemi otřesných podmínek, v nichž obyvatelé Afriky a Asie vykonávají své hygienické potřeby.

Ve světě každoročně umírá podle UNICEF téměř deset milionů dětí ve věku do pěti let. Z nich 1,7 milionu, tedy více než 4 000 dětí denně, zabijí průjmová onemocnění způsobená užíváním závadné vody a nedostatkem sanitárních zařízení a hygieny. S nedostatkem vody denně bojuje 1,1 miliardy lidí, z toho 400 milionů dětí.

UNICEF
UNICEF