Zlatý Ámos putuje na základní školu do Ostravy

Praha - Zlatým Ámosem roku 2009 se stala Martina Čiklová, učitelka z ostravské základní školy v Ostrčilově ulici. Ve finále soutěže porazila dalších šest soupeřek. Letošní vítězku přihlásili do soutěže o titul Zlatý Ámos její čtvrťáci. Do přihlášky napsali, že je nejen nejlepší na světě, ale i to, že se do všeho vrhne po hlavě a je z toho občas šílená.

„Paní učitelka se snaží vymyslet spoustu zábavy pro nás, abychom se dobře měli a hodně nám to lezlo do hlavy,“ tvrdí její žáci. Martina Čiklová učí už dvacet let. O Zlatého Ámose bojovala už třikrát, vítěznou trofej získala až nyní. „Tahle třída je banda dětí, které si nezávidí, přejí si, mají se rádi, pomáhají si a já jsem to strašně moc chtěla pro ně, protože si to zaslouží,“ uvedla učitelka.

Letošní finále bylo v historii ankety o nejoblíbenějšího učitele naprosto unikátní. Vůbec poprvé do něj nepostoupil žádný muž. Učitelé přitom v sedmnáctileté historii soutěže vyhráli hned jedenáctkrát. Hodně učitelů a učitelek, které nominovali žáci, se navíc sami ze soutěže odhlásili. „Ještě stále se někteří učitelé a učitelky bojí, ať je to na základních, nebo středních školách, sami sebe zviditelňovat,“ vidí příčinu ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Do soutěže letos žáci a studenti navrhli 38 kantorek a šest kantorů.
Nejvíce nominovaných učitelů pocházelo z Moravskoslezského kraje. Všichni
navržení museli projít několika výběrovými koly, aby se probojovali do
pražského finále. Symbolické vlády nad českými školami se držitelka titulu Zlatý Ámos Martina Čiklová ujme až v sobotu po slavnostní korunovaci na kantorském bále.