Bohnická léčebna se má omluvit rodině mrtvé pacientky

Praha - Psychiatrická léčebna v Bohnicích se má omluvit za způsob péče, který vedl v roce 2006 k úmrtí pacientky v síťovém lůžku. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud. Rodina původně žádala i finanční odškodnění. Rozsudek zatím není pravomocný, léčebna se proti němu hodlá odvolat. Kauzou se tak ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Soudkyně Dagmar Stamidisová dnes požadavku pozůstalých vyhověla jen částečně. Zamítla tu část žaloby, ve které se domáhali omluvy také za nepřípustné zasahování do osobnostních práv pacientky.

O pacientku s mentálním postižením se prvních 25 let jejího života starali rodiče. Do bohnické léčebny ji umístili, když jí již nebyli schopni pomoci. Žila v síťovém lůžku a v roce 2006 v něm zemřela, když se zadusila při pojídání vlastních výkalů.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Podle rodiny a přátel byla péče o pacientku v léčebně v posledním období jejího života naprosto nedostatečná. Před soudem uváděli, že ji personál z lůžka téměř nepouštěl a že na posteli byla často nahá. Žena podle nich zemřela jen několik dní předtím, než měla na jejich žádost léčebnu opustit a vrátit se do domácího ošetřování.

Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý

1„Z dokumentace je patrné, že pomoc ve chvíli vážné situace byla bezprostřední a že v tom okamžiku nedošlo k prodlení ani k zanedbání péče, opakovaně však vyjadřuji velkou lítost nad tím, že se to stalo.“

Formulace, že se léčebna má písemně omluvit za způsob péče o pacientku, který vedl k její smrti, je pro Hollého nepřijatelná.

Občanská komise pro lidská práva rozsudek vítá

Zdravotní sestry a ošetřovatelky u soudu vypověděly, že práce s pacientkou byla velmi obtížná. V síťovém lůžku prý byla žena umístěna kvůli vlastní bezpečnosti i proto, že napadala další pacienty. Neustále prý trhala své oblečení a lůžkoviny a odmítala chodit na toaletu. Úmrtí pacientky vyšetřovala policie. Případ opakovaně odložila, neboť podle policistů vyšetřování neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Pochybení nezjistila ani odborná kontrola ministerstva zdravotnictví.

„Rozhodnutí soudu vnímáme jako určitý průlom,“ řekl Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva, která žalobkyni s vedením soudního sporu pomáhá. „Jedná se nám hlavně o prolomení dosavadního mlčení o časté aroganci psychiatrického personálu,“ prohlásil. Podle Svadby nejde jen o případ bohnické léčebny; zaměstnanci psychiatrických léčeben podle něj obecně k pacientům a jejich rodinným příslušníkům přistupují povýšeně, často dokonce hrubě a vulgárně. „Takový přístup by se měl změnit, i takové soudy k tomu mohou pomoci,“ dodal.


Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International i britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Vláda po kritice zakázala od ledna 2007 jejich používání v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.

Šéf psychiatrické léčebny Martin Hollý
Šéf psychiatrické léčebny Martin Hollý