Ministerstvo školství navrhuje státní maturitu jako vstupenku na VŠ

Praha - Nové maturity by na některých vysokých školách mohly nahradit přijímací zkoušky už v roce 2011. Na Maturitním veletrhu na pražské Pankráci se na tom s ministryní školství Miroslavou Kopicovou shodli zástupci několika fakult. Pro takový krok je například podnikohospodářská fakulta na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě. Obecně však české vysoké školy návrh ministerstva hodnotí spíše vlažně, a to právě kvůli kontroverzím, jež nové verze maturit vzbuzují.

Ministryně školství Miroslava Kopicová zdůraznila, že jednotná maturita má sloužit hlavně k větší objektivitě zkoušek dospělosti, srovná se tak prý výpovědní hodnota známek. Pak budou moci vysoké školy přijímat uchazeče podle procentní úspěšnosti z maturitního vysvědčení, protože si prý budou moci být jisté, že všichni studenti mají určité množství znalostí.

Podle proděkana Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Ivana Nového by to mohlo v budoucnu pomoci i v rozvrstvení samotných vysokých škol podle prestiže, když se ukáže, že některé berou děti s vysokým bodovým hodnocením a některé s nižším. „Do dvou let bychom mohli naprosto nahradit současné přijímací zkoušky právě výsledky maturitních zkoušek,“ podpořil Nový návrh ministerstva školství.

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Báňská univerzita v Ostravě je dokonce připravena zavést ministerský návrh okamžitě. „My jsme připraveni to zavést hned, jak ty maturity budou uvedeny, jenomže potřebujeme přesně interpretaci výsledků znát nejpozději do srpna, září,“ dodal prorektor pro studium VŠB -Technické univerzity Ostrava Petr Noskijevič.

Kritiky maturit ministerstvo školství na konferenci nepřizvalo

Školy mají možnost vyzkoušet si jednotnou maturitu už v květnu, na polovinu října pak ministerstvo chystá velkou generálku. „Přihlásilo se nám něco přes sto škol, ale samozřejmě ještě je brzy, takže očekáváme, že se jich přihlásí mnohem více,“ uvedla ministryně Kopicová.

Maturity už byly dvakrát odloženy, ministerstvo proto organizuje množství akcí na zvýšení podpory zkoušek. V televizi běží spoty vysvětlující, že Česká republika je jednou z mála evropských zemí, kde ještě není jednotná zkouška. Ministerstvo tak reaguje na kritiku části učitelů, školských odborů i členů ČSSD. Ti však na dnešní konferenci pozváni nebyli.

Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne dalších 285 milionů. Roční provoz přijde na čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů. V prvním roce konání se nových zkoušek zúčastní 107 000 studentů.