Spor o vládu schůzka s Fischerem neukončila

Praha - Premiér Jan Fischer dnes vyslechl rozdílné názory ODS a ČSSD na personální obsazení vlády po odchodu ministrů za zelené. Shodu lídři obou největších stran nenašli, zejména v resortu životního prostředí, uvedl Fischer s tím, že jednání bude pokračovat po velikonočních svátcích. Tisková konference se vedla v uvolněnějším duchu.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl, že podle ČSSD Fischer vyřešil otázku obsazení ministerstva životního prostředí dostatečně, když pověřil jeho vedením ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Poměr sil ve vládě by podle něj i tak zůstal vyrovnaný, protože premiér byl podle něj navržený občanskými demokraty. Předseda ČSSD stále připomíná, že původní poměry sil byly 8 pro ČSSD, 7 pro ODS, 2 pro SZ. Podle něj jeho strana velkoryse ustoupila tím, že byl Füle nominován na eurokomisaře, a ODS tak získala osmý mandát.

Lídr ODS Petr Nečas na jednání přišel podle svých slov s několika variantami, které by rozhodně nevedly k nějaké „dehonestaci sociální demokracie“. Paroubek podle něj všechny odmítl, Nečas je přesto ochotný jednat dál. Poukázal na to, že mandát vlády závisí na délce povolebních jednání, a tudíž může Fischerův kabinet stát v čele země i půl roku. V tom případě nelze brát ministerstvo jako „vedlejšák“, konstatoval.

Video Tisková konference k personálnímu obsazení vlády
video

Tisková konference k personálnímu obsazení vlády

Tisková konference k personálnímu obsazení vlády

HP, 01.04.2010.

Nečas a Paroubek se na složení vlády neshodli

Fischer podotkl, že Šebestu pověřil řízením dalšího resortu ve chvíli, kdy nebylo jasné, že odejde i ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Po jeho odchodu se podle Fischera staly požadavky legitimní.

Nečas označil Fischera za ducha nad vodami

Nečas s Paroubkem dnes jednal ve Strakově akademii poprvé v pozici šéfa ODS, oba na tiskové konferenci vtipkovali na téma prvního televizního duelu, který je čeká. Nečas v žertu poznamenal, že neuspěl ani s návrhem, že by Paroubkovi vyšel vstříc a už o velikonoční neděli se s ním utkal v televizním duelu. Paroubek ho pak vzal za slovo a v nadsázce mu navrhl, že když přijde v neděli do televize, na návrhy ODS k vládě přistoupí. Premiér pak situaci utnul s tím, že bude ideální si to nechat přes Velikonoce uležet a sejít se v úterý.

„Je to jedna hrůza za druhou,“ komentoval Fischer s úsměvem Nečasova slova o možném prodloužení mandátu jeho vlády. Rozmluvil se také o tom, zda se cítí být nominován do vlády občanskými nebo sociálními demokraty. Zdůraznil, že v politice jde také o symboly. „Já jsme ho označil za ducha nad vodami, je neutrální,“ uvedl Nečas, Paroubek ho ihned opravil, že „tak to není“ a že stále „počítá osm plus osm.“

  • autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1547/154605.jpg
  • Předseda ČSSD Jiří Paroubek během brífinku s premiérem Janem Fischerem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1547/154601.jpg