Tři obchodníci s benzinem nepřiznali daně za stovky milionů

Praha - Česká policie stíhá trojici obchodníků s pohonnými hmotami za praní špinavých peněz v řádu stovek milionů korun. Údajně se jedná o skupinu kolem čtyřicetiletého podnikatele z Plzeňska, který přes své firmy prodal v Česku statisíce litrů nezdaněného benzinu. Policisté dlouho nemohli přijít na to, jak podvodníky usvědčit. Muži totiž žádné daňové prohlášení nefalšovali, pouze tvrdili, že na daně nemají peníze. O případu píše dnešní vydání deníku Právo.

„Obvinili jsem několik osob z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ prohlásil dozorující žalobce Miroslav Pecka z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Jelikož i nadále probíhá vyšetřování, konkrétnější informace zdělit nemohl. Pouze uvedl, že jeho kolegové zatím vyhodnocují poznatky, které získali ze zahraničí.

O podezřelé podnikatele se detektivové z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality začali zajímat už v roce 2006. Tehdy zjistili, že prostřednictvím několika firem prodali během dvou let v ČR obrovské objemy benzinu dovezeného z Německa a z Rakouska, aniž by státu zaplatili stovky milionů korun na spotřební dani a DPH.

Nemáme peníze, tvrdili pachatelé

Jenže obchodníkům se policisté dlouho nemohli dostat na kobylku, neboť samotné neplacení daně není trestné. Navíc podnikatelé daňová přiznání nefalšovali a oficiálně se k povinnosti platit dluhy hlásili. Argumentovali však tím, že daně platit chtěli, ale jejich firmám se nedaří a nemají peníze.

„Dotyční formálně daň přiznali, ale nezaplatili. V jejich jednání tak nebylo možné shledat všechny obligatorní znaky trestného činu krácení daně. Tak se hledala jiná právní kvalifikace,“ vysvětlil státní zástupce. A dodal, že vyšetřování případu chce uzavřít ještě letos.

Ilustrační foto
Ilustrační foto