ČSSD chce prosadit mateřskou na květnové schůzi sněmovny

Praha - Poslanecký klub ČSSD navrhne na nejbližším jednání organizačního výboru sněmovny, aby se její poslední řádná schůze v tomto volebním období konala 18. května. Socialisté totiž chtějí mít ještě možnost pokusit se o přehlasování případných vet prezidenta Václava Klause, především v případě zákona, který vrací mateřskou na její loňskou úroveň. Kromě květnové schůze je do voleb ve hře ještě i jedna mimořádná schůze, kterou by svolala ODS v případě, že sněmovna na dubnové schůzi nerozhodne o posílení českého kontingentu v Afghánistánu.

Poslanci dlouho předpokládali, že se naposledy před volbami sejdou tento měsíc. Organizační výbor sněmovny však ve čtvrtek přes nesouhlas ODS změnil plán zasedání dolní komory tak, aby se mohla řádná schůze sněmovny konat ještě v květnu jen pár dní před volbami. Předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) uvedl, že týden od 17. do 23. května bude variabilní. Volby se konají 28. a 29. května.

Socialisté: V dubnu nemocenská, pak mateřská

Už na této dubnové schůzi chtějí sociální demokraté zvrátit nynější senátní veto stejného zákona o nemocenském pojištění, kterým sněmovna proti vůli pravicových stran vrátila úroveň mateřské na hodnotu loňského roku. Mateřská byla na letošní rok snížena v rámci úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty.

ČSSD se podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky na dubnové schůzi pokusí zvrátit také prezidentská veta u dvou zákonů. Prvním je veto vůči zákonu o krajském referendu. „My vnímáme zákon o krajském referendu jako jednu z programových priorit sociální demokracie, my podporujeme rozšiřování prvků přímé demokracie,“ vysvětlil Sobotka. Přehlasovat chtějí sociální demokraté i prezidentské veto zákona o dani z přidané hodnoty. Jedná se o tolik diskutované zdanění některých zaměstnaneckých benefitů, kvůli kterému hrozily dopravní odbory stávkou.

ODS chce podpořit zahraniční mise

Pokud sněmovna na dubnové schůzi nerozhodne o posílení českého kontingentu v Afghánistánu, občanští demokraté by uvažovali o svolání mimořádného zasedání dolní komory. Senát už navýšení počtu vojáků schválil. Sněmovna o návrhu jednala na březnové schůzi, ale nerozhodla kvůli odporu ČSSD a KSČM. Vláda chce do Afghánistánu vyslat dalších 15 vojenských policistů pro výcvik afghánské policie. Až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polskou základnu v provincii Ghazní.

Návrh je na dubnovou schůzi zařazen. Sněmovní organizační výbor ale podle šéfa branného výboru Jana Vidíma neschválil v souvislosti s postojem levice to, aby byl prvním bodem programu. Šéf výboru soudí, že levice se bude snažit o to, aby se na rozhodnutí o posílení mise nedostalo.