Bezpečnost na summitu - riziková byla večeře 12 státníků

Praha - Nejsložitějším problémem z hlediska zajištění bezpečnosti během summitu USA-Rusko v Praze byla čtvrteční večeře amerického prezidenta Baracka Obamy s vrcholnými představiteli 11 států střední a východní Evropy v rezidenci amerického velvyslanectví. Po skončení summitu to uvedl šéf policejní ochranné služby František Snopek s tím, že setkání Obamy s jeho ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem neprovázely žádné bezpečnostní komplikace.

Přísná opatření panovala v metropoli od středy do dneška. Ochranná služba však měla nejvíce práce ve čtvrtek večer. Podle Snopka totiž místo rezidence amerického velvyslanectví v Bubenči není moc dobře chráněno, také protokolárně byla situace složitá. „Museli jsme řešit postupné příjezdy všech státníků,“ vysvětlil šéf ochranky. Veškerá bezpečnostní opatření si pak podle něj vyžádala nasazení 380 mužů z jeho útvaru denně.

„Z hlediska bezpečnosti proběhlo vše tak, jak mělo,“ uvedl Snopek, který zároveň ocenil spolupráci s americkou a ruskou ochrankou. „Obě služby jsou na špičkové úrovni, ale myslím, že naši lidé se jim vyrovnají,“ řekl. Doplnil, že zabezpečení prezidentské schůzky bylo složité, policisté však splnili veškeré úkoly bezchybně. Podle šéfa policejních bodyguardů policii během summitu nic nezaskočilo, na místě musela řešit pouze drobnosti - odložené věci či auta na trase.

Video Reportáž Jany Čermákové
video

Reportáž Jany Čermákové

Největší komplikace: taška a kufřík

Například ve čtvrtek dopoledne nalezli policisté kufřík a prověřovali, zda neobsahuje nástražný výbušný systém. V zavazadle byl však počítač, který policie vrátila majiteli. Dnes ráno zase mírně zdramatizoval situaci kolem hotelu Hilton, kde byl ubytován americký prezident, nález tašky. Ani v ní ale pyrotechnici nenašli nic nebezpečného, jen obyčejné věci.

Ve chvílích, kdy Obama s Medvěděvem na Pražském hradě jednali a pak podepisovali dohodu, hlídkovalo v pražských ulicích přibližně 1 500 policistů a přibližně stejný počet specialistů z ochranné služby a dalších složek. Policie dohlížela na hotely, ulice, hlídkovala i na Vltavě. Náklady na bezpečnostní opatření vyčíslila na 40 až 50 milionů korun.

Policisté hlídají Prahu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24