Ve vietnamské tržnici Sapa vznikne sociální pracoviště

Praha - Ve vietnamské tržnici Sapa Praha by mělo podle radního Jiřího Janečka vzniknout do měsíce detašované sociální pracoviště. V městské části Praha - Libuš, na jejímž území Sapa sídlí, se údajně kvůli rostoucí kriminalitě zhoršuje soužití české a vietnamské komunity. V souvislosti s tržnicí Sapa se zde údajně zdržují tisíce Vietnamců. Návrh, jehož podrobnosti je třeba ještě dohodnout, vzešel z dnešní schůzky zástupců ministerstva vnitra, pražské policie, cizinecké policie a městské části Praha - Libuš, která měla přispět k řešení tamní situace. Na schůzku dorazili také zástupci Saparie, a. s., která tržnici provozuje, a předseda Svazu Vietnamců v Praze Nhien Nguyen Duy.

Na sociálním pracovišti bude tříčlenný tým, který poradí Vietnamcům v nouzi. Dva odborníky z magistrátu doplní i dobře česky mluvící Vietnamec. „Když se člověk ocitne totálně na dně a už neví, kam má jít, chceme, aby tam byla jakási poslední záchrana,“ vysvětlil Janeček, podle kterého by měl tým fungovat preventivně. Vietnamcům bude pracoviště například radit, kde je možné získat zadarmo právní poradenství nebo kde se konají kurzy českého jazyka. S problémy s Vietnamci tým poradí i Čechům. Hlavní město věnuje na integraci cizinců ročně 3 až 4 miliony korun. Z evropských fondů plyne přímo na zapojení Vietnamců v metropoli dalších šest a půl milionu.

Libuši hrozí vznik české domobrany

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Nhien Nguyen Duy:

„Hlavně chceme s vámi spolupracovat, chceme s vámi vyřešit všechny problémy.“

Soužití české a vietnamské komunity v Praze - Libuši se podle městské části kvůli rostoucí kriminalitě zhoršuje a situace se stává neúnosnou. V Libuši podle starosty hrozí i vznik české domobrany. Minulý týden rada městské části rozhodla, že se její výbor pro multikulturní soužití dočasně přestane snažit o integrační politiku. Důvodem byla podle jeho předsedkyně Pavly Jedličkové aktuální situace a fakt, že je na integraci Vietnamců městská část sama. Od pražského magistrátu chce jasnou strategii, integrační programy a konkrétní kroky, jak dlouhodobě a systematicky s vietnamskou komunitou spolupracovat.

Problémy vyvrcholily v ulici Na Domovině, kde se podle místních obyvatel scházeli narkomani především vietnamské národnosti. Situace se zlepšila, až když ji lidé začali řešit na vlastní pěst a vytvořili si v domě hlídku. Problém se snaží řešit i policie, která v Libuši už dlouhodobě posílá do ulic mnohem víc strážníků, než je tomu jinde v Praze. Vietnamská komunita problémy s kriminalitou popírá, nabídku sociálního pracoviště ale vítá.

K 31. prosinci 2009 žilo v Praze - Libuši 10 020 obyvatel, z toho cizinců s povoleným pobytem bylo 2 146. Většinu oficiálně registrovaných cizinců ale údajně představují Ukrajinci. „Reálný počet (Vietnamců) se může pohybovat kolem 3 000 osob, minimálně,“ řekla Jedličková už dřív s tím, že oficiální statistiky o stavu věcí příliš nevypovídají. Podle ní má Sapa vlastní, vnitřní systém pravidel: „Jedná se o srdce a mozek vietnamské komunity v České republice.“ 


Areál tržnice Sapa leží na pozemcích někdejšího masokombinátu a drůbežárny. Dohromady mají 35 hektarů. Podle Jedličkové Vietnamci skoupili i přilehlé pozemky směrem k Vídeňské ulici. Prý tu plánují postavit mimo jiné i největší buddhistický chrám v České republice. Vietnamci údajně bydlí asi v deseti procentech bytů na území městské části.