Zloději způsobili na Orlíku škodu za milion

Orlík nad Vltavou - Zloději při pondělním vloupání do zámku Orlík způsobili škodu za milion korun. Za 900 tisíc korun si odnesli exponáty, za 100 tisíc korun způsobili škodu na majetku. V jedné z místností rozbili prosklenou vitrínu a odcizili důstojnický kabát, vojenské řády, dvě šavle a kord.

„Pachatelé tam za pomoci přinesených žebříků vnikli na terasu, kde rozbili skleněnou výplň okna, poté odstranili kovovou mříž, a dostali se do objektu. V zámku překonali několikero dveří, přičemž vnikli do čtyř místností s vystavenými exponáty,“ popsal mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Na místě činu byli pravděpodobně vyrušeni bezpečnostním zařízením. Do pátrání po zlodějích policie nasadila i psovody se psy a také motorový člun.

Lupiči na lup měli podle kastelána Jaroslava Rozsypala asi dvě minuty. Nejcennější exponát pochází z 19. století. Bezpečnostní systém je podle něj perfektní, zámek nebyl v posledních 50 letech vykraden. Loupež se stala mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, tedy v době, kdy je ještě tma. Mříže na okně zloději uřízli autogenem. Policie o vloupání získala informaci od bezpečnostní služby.

Zámek Orlík, původně královský hrad z 12. století, je od roku 1802 sídlem orlické větve rodu Schwarzenbergů. Nacházejí se v něm bohaté sbírky loveckých zbraní a trofejí.