Sněmovna přehlasovala veto Senátu ke zvýšení mateřské

Praha - Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto Senátu k novele zákona o nemocenském pojištění. Návrh, který předložili lidovci, má zvýšit mateřskou na úroveň loňského roku. Jeho součástí je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci. Novela nyní putuje k prezidentovi. Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, lidovců a zelených, proti byli občanští demokraté, nepodpořili ji ani poslanci TOP 09. Odpůrcům novely vadí, že zvýšení dávek přijde státní pokladnu na další 1,5 miliardy korun.

Dávka pomoci v mateřství je snížena od 1. ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20 000, dostane na mateřské o 3 150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok. Lidovecká novela zvyšuje mateřskou zpět na 70 procent vyměřovacího základu. Rozdíl mezi loňskou a letošní mateřskou bude také proplacen všem matkám, které dávku letos pobíraly nebo pobírají.

Právě přechodná opatření, která mají toto zajistit, se stala terčem kritiky Senátu. Podle některých senátorů lze totiž dva paragrafy zákona vykládat tak, že některé matky přijdou o dávku za jeden měsíc, zatímco další ji dostanou proplacenou. To by se podle senátora Pavla Čáslavy (ODS) dalo vykládat jako nerovné podmínky. „Pokud stojíme před tím zákon úplně shodit nebo ho přijmout s touto chybou, tak volíme řešení, které je důležité pro maminky,“ řekla jedna z autorek novely, Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

„Bude záležet na výkladu. Nezpochybňuje to zákon jako celek. Bude platit, bude dorovnána výše, akorát tam bude spor o necelý měsíc platnosti přechodného ustanovení,“ dodala Šojdrová. Zmínila se také o tom, že sněmovna může ihned po volbách přijmout další novelu, která vyplácení dávky upřesní.

Ošetřovné by mělo být vypláceno od 1. dne

Součástí návrhu je i změna v proplácení ošetřovného. Bude opět vypláceno od prvního dne nemoci. Jde o dávku, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Kvůli přijetí vládního úsporného balíčku se ošetřovné od ledna vyplácí až od čtvrtého dne nemoci, stejně jako nemocenská. Tato změna by měla stát dalších 400 milionů korun.

Zákon nyní posoudí prezident Václav Klaus. Začátkem roku prohlásil, že nepodpoří žádný zákon, který ještě zvýší schodek státního rozpočtu. Lze tedy očekávat, že stejně jako senátoři bude zákon vetovat. Sněmovna by o něm tak mohla rozhodnout na poslední řádné květnové schůzi, která by se měla uskutečnit týden před volbami. Schůze zatím není svolaná, ale organizační výbor sněmovny už změnil harmonogram zasedání tak, aby se poslanci mohli sejít.