Prezident ocenil studenta-zachránce a další hrdiny dneška

Praha - Jednadvacetiletý student Matěj Novák dnes převzal z rukou prezidenta Václava Klause ocenění za nejlepší záchranářský čin roku. V kategorii laiků dostal Zlatý záchranářský kříž za duchapřítomnou záchranu mladé ženy, která téměř vypadla z okna. V kategorii profesionálů převzal ocenění policista, který vytáhl sebevraha z ledové Jizery, a také týmy hasičů z Ústeckého kraje, které zachránily nejméně osm lidí před bleskovou povodní.

Vítěz v kategorii zachranářů „laiků“ si při cestě k přátelům všiml ženy visící z okna. Hned na ulici zaregistroval, že jde o mladou Vietnamku, spočítal si poschodí, do kterého hned vyběhl. Našel dveře s vietnamským příjmením, vykopl je a ženu, která již byla na pokraji vyčerpání, z okna vytáhl. „Jediné, co mě v tu chvíli trápilo, je, zda mě nemůžou žalovat, že jim vykopnu dveře a vloupám se do bytu,“ řekl ČT.

Prezident Václav Klaus:

„Žijeme v době, která je neheroická, má nedostatek hrdinů, a proto je nesmírná potřeba, aby občané naší země, mladá generace, dostávali nějaké dobré příklady, nějaké vzory. A to jste právě v letošním roce přesně vy všichni.“

V kategorii profesionálů získala ocenění skupina hasičů z Děčínska, kteří s nasazením vlastního života zachránili nejméně osm lidí před utonutím v povodňové vlně. Obyvatele, kteří zůstali uvěznění v horních patrech domů, dostali do bezpečí za použití provizorního jištění, které v nebezpečném proudu vybudovali. Skupina hasičů přitom byla odkázána jen sama na sebe, komunikace s okolím byla přerušena.
Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Cenu za nejkurióznější záchranářský čin roku si letos odnesl zdravotník Petr Tomáš, který úspěšně resuscitoval třináctiletého chlapce. Při 43 minut dlouhé resuscitaci si poradil s téměř neřešitelnými komplikacemi. Použil mimo jiné improvizovanou hypotermii přírodním sněhem či nitrokostní vstup do cév.

Petr Tomáš
Petr Tomáš