Podmínku za zastřelení změnil soud na deset let vězení

Praha - Bývalý policista Jiří Jungman půjde za zastřelení muže na deset let do vězení. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání změnil únorový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, který muži uložil dvouletý trest vězení, podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Prvoinstanční verdikt klasifikoval čin bývalého policisty, který svou oběť připravil o život v květnu 2008 v Trutnově, jako trestný čin ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky, podle odvolacího soudu se ale dopustil vraždy. Možné už je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jungman na svou oběť podle obžaloby vystřelil dvakrát ze vzdálenosti zhruba 1,5 metru. První střela poškozeného podle spisu zasáhla do nohy a druhá do hrudníku. V důsledku poranění hrudníku se postřelenému zastavilo srdce a na následky zranění zemřel. Třetím výstřelem Jungman podle obžaloby usmrtil psa, poté přivolal policii a lékaře. Žalobci Jungmanův skutek kvalifikovali jako ublížení na zdraví s následkem smrti. Soudy ale dospěly k jinému závěru.

Obviněný se hájil tím, že se střelbou bránil brutálnímu útoku. Před královéhradeckým soudem uvedl, že se cestou z restaurace, kde pil s kolegy, zastavil u plotu a mluvil na psa. Po chvíli prý vyběhl z brány muž, který ho napadl ranami pěstí. „Nevěděl jsem kudy kam, polykal jsem vlastní krev a křičel jsem na něj, ať mě nechá. Na můj obličej stále padaly další rány, proto jsem vystřelil,“ řekl dříve bývalý policista. Jungman, který pracoval čtyři roky u trutnovských strážníků a poté stejnou dobu u policie, tvrdí, že zbraň použil ve chvíli, kdy již neviděl jiné východisko.