Benešové nehrozí trestní postih za slova o justiční mafii

Plzeň - Bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové nehrozí žádný trestní postih za slova o justiční mafii, jak označila lidi, kteří se podle ní snažili o zastavení trestního stíhání někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka. Policisté, kteří zkoumali, zda se Benešová nedopustila trestného činu pomluvy, věc odložili, napsal dnes deník Právo s odvoláním na šéfa okresního státního zastupitelství Plzeň-jih Zdeňka Slepičku. Benešová tak nadále čelí pouze civilní žalobě, připomíná list.

„Vědomě neuváděla žádné nepravdivé skutečnosti. Policejní orgán nezjistil nic, co by odůvodňovalo zahájit trestní stíhání,“ cituje Právo Slepičku. Výše zmíněnou civilní žalobu v občanskoprávním sporu na Benešovou podalo několik lidí, jichž se její tvrzení o justiční mafii dotkla. Omluvy se domáhají například nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Benešová v prosinci 2007 označila několik justičních představitelů včetně Vesecké, Kučery a exministra Pavla Němce za justiční mafii. Podle ní zasahovali do vyšetřování Čunkovy kauzy. Justiční činitelé následně Benešovou zažalovali.

Výrokům Benešové o justiční mafii dal za pravdu v prvním kole u městského soudu soudce Vojtěch Cepl. Žalobu na Benešovou zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval. Ústavní soud ale rozhodnutí o odnětí případu Ceplovi zrušil a kauzu mu vrátil.

Právo nedávno informovalo také o tom, že protikorupční policie prověřila okolnosti zasahování do údajné korupční Čunkovy kauzy. Ani v tomto případě nikdo stíhán nebude. „Policisté nezjistili, že by byl na některé žalobce při rozhodování v kauze Čunek vyvíjen nátlak,“ řekl deníku minulý týden Slepička.