Účty po zimě jsou stamilionové, leckde díry zůstanou

Praha – Opravy silnic po zimě stály v některých krajích i stovky milionů korun. Tolik peněz ale regionální silniční správy nemají. Situaci nevyřešila ani mimořádná 750milionová státní dotace. V některých případech tak zřejmě proběhne „oprava“ tak, že se na silnici místo nového asfaltu objeví pouze značka se symbolem výmolů. Na opravu budou muset opět zapomenout také obyvatelé mnoha obcí, kde jsou silnice rozbité už dávno. Silničáři se zaměří pouze na místa, která považují za nejkritičtější. Zároveň chtějí, aby se stát na opravách regionálních tahů podílel ještě výrazněji.

Karlovarský kraj – místo záplat pouze značky

V Karlovarském kraji je nejhorší situace na silnicích v okolí Krušných hor. Řidiči tam rádi jezdí na výlety, místo příjemných vzpomínek na malebnou krajinu si ale mohou odvézt poškozené auto.

Video Silnice jsou po zimě zničené
video

Silnice jsou po zimě zničené

Krajští silničáři se ale do oprav na řadě míst vůbec nepustí. Potřebují 260 milionů korun. I když jim 30milionovým příspěvkem pomůže stát, na řadě míst díry zůstanou. „Řešením je označit některé úseky jako se zhoršenou kvalitou známé značky boulí, asi nám nezbude nic jiného,“ krčil rameny náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil.

Liberecký kraj – peníze nejsou

Děravé jako příslovečné řešeto jsou teď silnice v Libereckém kraji. Díra ovšem zeje také v krajském rozpočtu. Účet za dvě stě sedm milionů korun škod na silnicích po letošní zimě ji jenom prohloubil. Kraj navíc splácí úvěr tři čtvrtě miliardy za předchozí opravy silnic.

Okamžité opravy přijdou na čtyřicet milionů. Stát na ně přispěje mimořádnou dotací. Dalších sto šedesát milionů kraj hledá, už teď upozorňuje: Všechny silnice se letos opravit nepodaří. „Po dohodě s krajem jsme vyčlenili asi patnáct nejproblematičtějších akcí,“ řekl ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Tomáš Jakubal.

Královéhradecký kraj – „tankodrom“ letos zůstane

Královéhradecký kraj bude mít oproti Libereckému kraji opravu děr po zimě o sto milionů levnější. Jenomže k tomu by měl vyřešit také hříchy minulosti.

Po celkové rekonstrukci své silnice volají Javorničtí. „Občané tomu říkají tankodrom,“ podotkl místostarosta Javornice František Dušánek. Komunikace patří kraji, který by za opravu měl zaplatit 25 milionů korun. V podobném stavu je v regionu i řada dalších silnic, které by potřebovaly akutní opravu.

Podle Petra Zimy ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje jsou vozovky podudržované. Jenomže Královéhradecký kraj letos těžko najde dost peněz na opravu největších děr po zimě. Javornický „tankodrom“ tak bude muset počkat.

Stát chce pomoci, sám však má málo peněz

Liberecký kraj chce v rámci asociace krajů jednat o tom, aby se do oprav krajských silnic zapojil stát. „Stav, kdy to kraje musí financovat z vlastních rozpočtů, je po ukončení finančních toků z Evropské unie a ROPu dlouhodobě neudržitelný,“ řekl náměstek hejtmana Martin Sepp. Ministerstvo dopravy se jednání nebrání, ale zároveň upozorňuje, že sám nemá peněz nazbyt.