Starosta Plzně 3 rozpustil akci pravicových radikálů

Plzeň - Starosta centrálního plzeňského městského obvodu Jiří Strobach dnes rozpustil shromáždění pravicových radikálů, kteří zahájili ohlášený pochod městem. Důvodem byly nápisy na oblečení některých účastníků, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Akce, která byla ohlášena jako Pochod na podporu politických vězňů, byla zrušena už po pár minutách, účastníci stačili ujít pouze několik metrů. Zúčastnilo se jí asi 150 až 200 lidí s vlajkami. Čtyři účastníci byli zadrženi.

Na trasu se vydali od centra Plaza s výkřiky „Svobodu politickým vězňům!“. Měli černé nebo červeno-bílé vlajky s českým lvem a několik transparentů. Ještě před začátkem akce policie na místě prapory a transparenty kontrolovala, zda nejsou v rozporu se zákonem. „Bylo zjištěno, že je podezření ze spáchání trestných činu založení, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, dopustilo se ho několik účastníků z pochodu s tím, že nápisy na jejich tričkách jednoznačně zadávaly důvod pro zahájení trestního řízení pro tyto uvedené trestné činy,“ konstatoval náměstek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže.

Policisté účastníky pochodu, mezi nimiž byli také zřejmě Němci a Poláci, odvedli v kordonu směrem k autobusovému nádraží. Bránili jim přitom ve vstupu do centra města. Na Husově náměstí jim doporučili trasy, kudy mají odejít, nato se účastníci akce pomalu po skupinkách rozcházeli k autům a na nádraží. Policie bude situaci ve městě monitorovat ještě po zbytek dne.

Video Reportáž a Vstup Karla Vovesného
video

Reportáž a Vstup Karla Vovesného

Pořádkové složky se také snažily zabránit střetu účastníků pochodu se skupinkami anarchistů a dalších levicových aktivistů. Část se jich sešla na náměstí Republiky s transparentem s nápisem „Nácky tady nechceme“, někteří se ve skupinkách pohybovali kolem místa začátku pochodu. Kníže odhadl jejich počty také na celkem zhruba stovku lidí. Do přímého konfliktu se obě strany nedostaly.

Neonacisté, kteří s největší pravděpodobností za akcí stojí, chtěli pochodovat od obchodního centra Plaza přes Palackého náměstí k hlavní poště, poté Solní ulicí přes náměstí Republiky, kolem morového sloupu a Pražskou ulicí Ke Zvonu. Plzeň je neonacisty a extremisty oblíbená, pochody se tu konají několikrát do roka.