Dálnice chrání nově před zvěří pachové tyče

Praha – Místo plotů se kolem dálnic nově objevují dřevěné tyče s pachovým nátěrem. Používají je silničáři na nejnovějším úseku dálnice u Ostravy a věří, že tyče ochrání řidiče před srážkou se zvěří. Zároveň ale Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přiznává, že se jedná jen provizorní řešení maximálně na rok, než se povede stihnout dálnici oplotit.

Pachových tyčí jsou mezi Hranicemi a Ostravou na svazích kolem dálnice stovky, silničáři je tam zkoušejí od prosince. „Jsou od sebe vzdáleny zhruba 5 metrů, jsou nastříkány speciální směsí, ve které jsou pachové stopy velkých predátorů této zvěře, jako je pes, rys nebo medvěd,“ vysvětluje princip tyčí Vlastimil Matějka z Ředitelství silnic a dálnic.

Použití pachových tyčí oceňují také ochranáři a myslivci. „Myslivecké spolky spíše upřednostňují tento způsob odlákání zvěře oproti oplocení, protože s oplocením mají špatnou zkušenost, pokud se zvěři podaří vniknout přes plot na rychlostní komunikaci, tak se dostává do pasti a nemá možnost se vrátit zpátky do lesa,“ podotýká mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího

Účinnost tyčí je zatím sporná

První vyhodnocení účinnosti tyčí chystají silničáři na konec dubna, interpretace čísel je ale už teď problematická. Zdánlivě totiž úsek před Ostravou vykazuje v celorepublikovém srovnání nejhorší hodnoty - 15 srážek se zvěří. Na druhou stranu se ale jedná o nejnovější dálnici, poblíž které si zvířata teprve na změnu terénu zvykají, a množství kolizí je tak podle odborníků v prvních měsících běžným jevem. Navíc kdyby nebyly tyče, nebylo by kolem dálnice ještě několik měsíců vůbec nic. V Česku je totiž běžné, že termín zprovoznění dálnic bývá dřívější než úplné dokončení stavby. Kromě oplocení chybí například terénní úpravy a výsadba zeleně.

Nápad s pachovými tyčemi zaujal teď odborníky také v dalších krajích – například na jižní Moravě chtějí tímto prostředkem osázet také dosud před zvěří nechráněné silnice prvních tříd a rychlostní komunikace. Klíčové jednání k celému problému je tam svoláno na příští týden.