Českobudějovické biskupství podalo žalobu kvůli eurodotacím

České Budějovice - Českobudějovické biskupství dnes podalo žalobu na Radu regionu soudržnosti Jihozápad kvůli stále nedořešené situaci s přidělováním evropských dotací z policií vyšetřované páté výzvy operačního programu. Předsedkyně rady a hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová zatím nepodepsala smlouvy s úspěšnými žadateli. Podle biskupství má vybraný předkladatel projektu právo na dotaci bez ohledu na to, zda byla smlouva podepsána, či nikoli.

Policie se zabývá způsobem přidělování evropských dotací, v souvislosti s tím stíhá ředitele Úřadu regionální rady Jiřího Trnku a vedoucího odboru implementace programu Martina Půlpytla. Kvůli policejnímu vyšetřování odložila Emmerová podpis smluv s úspěšnými žadateli. Ministerstvo financí již radě předalo seznam bezproblémových projektů, rada však stále řeší, jestli smlouvy podepíše, nebo projekty raději přehodnotí.

„Z právního hlediska není pochyb o tom, že vybraní mají právo dotaci dostat,“ míní generální vikář Adolf Pintíř. Smlouva podle něj jen stanovuje pravidla, jimiž se řídí příjemce i poskytovatel dotace. Rada přesto výkon rozhodnutí oddaluje a neřídí se danými předpisy, žalujeme proto její nečinnost, poznamenal. Lhůta pro administrativní vyřízení úspěšných žádostí podle něj uplynula už 20. ledna.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Na opravu kostela schází 16 milionů z dotací

Biskupství od února rekonstruuje kostel v Žihobcích u Sušice na Plzeňsku, kam sahá jeho farnost. Zatím práce financovalo ze svého, nyní se dostává do problémů, protože úvěr u banky je kvůli nepodepsané smlouvě zablokován. Aby nemuselo stavbu zastavit, bude se snažit získat jiný úvěr, kvůli vysokým úrokům však biskupství vznikne škoda. I tu bude vymáhat po radě soudně, poznamenal Pintíř. Rekonstrukce vyjde na 18 milionů korun, 16 milionů činí dotace z operačního programu Jihozápad.

Nejasnosti v přidělování dotací se týkají 177 žádostí v hodnotě 3,8 miliardy korun. Odloženo bylo i schválení dalších žádostí asi za půl miliardy, protože byly posuzovány podle stejných pravidel.