Exstarosta Kvapil opustil vazbu, trvá na nevině

Brno - Bývalý starosta brněnské části Žabovřesky Aleš Kvapil na základě rozhodnutí krajského soudu opustil brněnskou vazební věznici. „Rozhodli jsme o zamítnutí stížnosti státního zástupce, pan Kvapil bude propuštěn z vazby,“ uvedl soudce Miloš Žďárský. Spolu s Kvapilem je kvůli podezření z korupce stíhaný také bývalý tajemník Brna-středu Radovan Novotný, který byl z vazební věznice propuštěn ve čtvrtek.Oběma hrozí až 12 let vězení. Proces by měl u brněnského krajského soudu začít 2. června.

Oba muži složili kauci, která slouží jako dočasná „propustka“ na svobodu. Novotný, který složil finanční jistinu dva miliony korun a prokázal, kde peníze sehnal, přitom opustil vazbu už včera. Kvapil složil miliony čtyři. Museli se navíc písemně zavázat, že se budou účastnit procesu a budou pod dohledem probačního úředníka. Při propuštění Kvapil řekl, řekl, že si o úplatek neřekl a ani jej nevzal. O dalším postupu v kauze se poradí s obhájcem. Pro někdejšího starostu si k věznici přijela vozem jeho manželka.

S celou věcí Kvapila podle něj pojí jen několik minut, v nichž jej u něj v kanceláři navštívil Novotný a podnikatel Jiří Štopl, jehož firma stojí za budováním Sonocentra. Kvapil k tomu řekl, že Štopl se s ním chtěl přes Novotného seznámit.

Video Vstup Petra Albrechta
video

Vstup Petra Albrechta

Podobně jako Kvapil se včera po opuštění vazby vyjádřil i Novotný: „S obviněním, jak je naformulováno, nesouhlasím.“ Milion korun, který převzal od podnikatele Jiřího Štopla, prý nebyl úplatek. „Ten milion byl za inženýrskou činnost, kterou jsem mu nabízel při přípravě jeho stavby,“ vysvětlil Novotný. Za mřížemi strávil téměř tři měsíce. Z Bohunic ho odvezl jeho právní zástupce Kárim Titz. Podle něj Novotný zamířil za rodinou.

Za přijetí úplatku hrozí obžalovaným až 12 let vězení

Kvapil s Novotným čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Oba muži jsou aktéry korupční kauzy - po brněnském podnikateli Jiřím Štoplovi údajně požadovali čtyři miliony korun kvůli jeho záměru vystavět v Brně-Žabovřeskách moderní komplex s byty, kancelářemi a koncertním sálem. „V případě že budou uznáni vinnými z žalované trestné činnosti, hrozí jim trest odnětí svobody v délce 5 – 12 roků,“ uvedl mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Kauza odstartovala letos 11. února zatčením Radovana Novotného jen pár okamžiků poté, co od podnikatele Štopla převzal milion korun v označených bankovkách. Tamního starostu Aleše Kvapila zadržela ve stejný okamžik policie v centru Brna, protože měl o všem vědět a za peníze zajistit hladký průběh stavebního řízení.

Korupce
Zdroj: ČT24
Autor: Martin Šesták