Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů v minulosti podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, už podal proti rozhodnutí žalobců stížnost: „Toto je klasická známka úrovně justice v České republice… Státní zástupce nerozhodoval v souladu s trestním zákonem a trestním řádem.“ Stížnost právník podal i proti zastavení stíhání předchozí skupiny kontrolorů. Rytíř zároveň v rozhovoru pro ČT uvedl, že chystá k Ústavnímu soudu stížnost na legislativu, která upravuje problematiku neoprávněných odběrů. Sankce v ní jsou podle něj nepřiměřené a odporují ústavnímu pořádku ČR.
ÚOOZ původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát. Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Většiny případů se měli dopustit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. Návrh na obžalobu kvůli vydírání nakonec detektivové podali u 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji zastavili 28. dubna.

Rozhovor s Janem Rytířem a Martinem Pavlíčkem
ČEZ skončil s odpojováním údajných černých odběratelů v únoru
ČEZ s odpojováním údajných černých odběratelů elektřiny skončil v polovině února. Šéf kontroverzního útvaru Karel Vaniš byl převeden na administrativní práci. „Tak jako i ostatní nařčení zaměstnanci má za sebou velmi těžké a psychicky náročné období, které bylo obtížné i pro rodinu. Jeho pracovní zařazení v rámci Skupiny ČEZ bude záležet i na něm,“ odpověděl dnes mluvčí ČEZu Ladislav Kříž na dotaz, zda se Vaniš opět vrátí do vedení útvaru.