Policie má vymyslet, jak na aktivisty Greenpeace - asi omezí dopravu

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina zadal policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů, aby do pátku připravil varianty řešení dopravy před Strakovou akademií, kde sídlí vláda. Pecina se tak rozhodl v reakci na pondělní protest ekologických aktivistů z Greenpeace, kteří se z přistavené plošiny dostali až na střechu Úřadu vlády. Na budovu stejným způsobem pronikli i loni v říjnu, Úřad vlády poté posílil ostrahu objektu.

Kolem sídla vlády vede rušná komunikace. Podle Peciny se už na podzim po prvním incidentu s Greenpeace uvažovalo o omezení provozu na jednosměrný v místě, kde se dá vylézt z vysokého auta přímo na střechu. To by ale v místě dramaticky zhoršilo dopravu. Další variantou je možnost, že by před Strakovou akademií mohly projíždět pouze osobní vozy, což by permanentně kontrolovala policie. Pecina sám by preferoval variantu, podle které by do ulice mohla velká auta jen se speciálním povolením. „Nechceme občanům komplikovat život,“ zdůvodnil Pecina otálení se změnou s tím, že úprava dopravy bude znamenat pro řidiče velké nepohodlí.

Ministr se dnes také zastal policistů, kteří v pondělí nedokázali zabránit aktivistům v proniknutí na střechu. Upozornil, že protestující trojici neměli možnost z plošiny strhnout, aniž by někomu ublížili. „Ti policisté měli na výběr, buď ty lidi, kteří už jeli nahoru, sestřelit dolů, což by naše občanská společnost neschválila a ani já bych je nepochválil. Nebo mohli poslat nahoru policistu, aby hlídal, než přijede zásahová jednotka, což se stalo,“ uvedl.

Nečas: Pecina opakovaně selhal, jeho návrhy jsou nesmyslné

Přiznal, že pondělní akce „ostuda byla“, policie podle něj nicméně byla připravena. Na rozdíl od podzimního případu policie zasáhla hned, všechny aktéry incidentu zadržela, reagovala tak podle něj „o řád jinak než minule“.

Lídr ODS Petr Nečas dnes Pecinu za jeho přístup k incidentu ostře kritizoval. Jde podle něj o opakované selhání ministra, který místo aby zajistil bezpečnost vládní budovy, přichází s nesmyslnými návrhy na omezení pohybu v jejím okolí. „Chtěl bych vyzvat pana Pecinu, aby se místo zadrátování okolí Úřadu vlády věnoval své práci, za kterou je placen, a ne málo, a aby případnou volební kampaň dělal ve svém volném čase,“ řekl Nečas novinářům.

Ekologičtí aktivisté v pondělí na střeše akademie protestovali proti způsobu, jakým chce ČEZ se souhlasem úřadů rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II. Asi po půl hodině je policisté přiměli, aby slezli. Na prosklenou střechu tiskového centra stihli vyvěsit transparent „Vítejte v ČEZké republice“, na vyvěšení vlajky s logem ČEZ už nedostali čas.

/*json*/{"map":{"lat":50.0923587954,"lng":14.4116163254,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.092117,"lng":14.411853,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/