Unikátní oční škola nedostává peníze od VZP, zřejmě končí

Třebíč - Oční škola v Třebíči zřejmě s příchodem prázdnin ukončí svůj provoz. Unikátní zařízení s více než padesátiletou tradicí totiž už od začátku roku nedostává od Všeobecné zdravotní pojišťovny peníze. Malí školáci s očními vadami tady tráví několik týdnů, ráno chodí do školy a odpoledne si hrají. Několikrát denně je jim věnována zvláštní péče pod vedením lékařky a odborných sester, které jim cvičením napravují šilhání, tupozrakost a další oční nemoci.

„Rodiče jsou překvapeni, že by se dětem prospěšné zařízení s takovou tradicí mělo rušit,“ říká lékařka třebíčské oční školy Marie Kousalíková. Rodičům malých klientů přijde zrušení nesmyslné. „Je tady veškeré vybavení, a kdyby to tu mělo zaniknout, byla by to katastrofa, myslím, pro všechny maminky,“ domnívá se maminka jedné klientky Evy Krouchalové.

Ida Svobodová, maminka klienta Oční školy Třebíč:

„Já si myslím, že je to obrovská škoda, protože čím dřív se s těmi dětmi začne pracovat, tím je větší šance na ztrátu nebo výrazné zlepšení dané oční vady.“

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

VZP od začátku roku přestala platit za školu a ubytování dětí. Proplácí Nemocnici Třebíč už jen úhrady za ambulantní léčbu. Podle ředitele krajského pracoviště VZP v Jihlavě Jiřího Kořínka se úhrady na ostatní činnost jako ubytování, stravování nebo školní výuka, nevztahuje. Přesto nemocnice v Třebíči pokračuje v jednání o dalších možnostech. „Neustále se vedou úvahy o tom, jak by se dalo oční školu zachovat, protože si uvědomujeme určitou unikátnost tohoto zařízení,“ uvedl náměstek ředitele Jiří Kucharský.

Zatím neoficiálně se ale mluví o tom, že oční škola ukončí činnost k 1. červenci. Děti budou muset na léčbu docházet ambulantně. Zřejmě se totiž nepodaří získat potřebné miliony. Nemocnice Třebíč o budoucnosti oční školy definitivně rozhodne nejpozději do konce června.

Léčba očí
Léčba očí