Nečas poprvé od voleb připustil možné zvyšování daní

Praha - Lídr ODS Petr Nečas poprvé od sněmovních voleb připustil možné zvyšování daní. Hospodářským novinám (HN) řekl, že je ochoten uvažovat o sblížení nebo sjednocení sazeb DPH. Důvodem je špatná situace rozpočtu a plánovaná důchodová reforma. ODS doposud zvyšování daní odmítala.

Nečas uvedl, že se v oblasti důchodové reformy kloní k návrhům komise vedené Vladimírem Bezděkem. „Jsme připraveni v maximální možné míře podporovat závěry Bezděkovy komise. Jako o náhradním finančním zdroji do rozpočtu jsme ochotni uvažovat i o sblížení sazeb DPH až k jejich sjednocení,“ uvedl Nečas. Až dosud přitom ODS slibovala, že se bude snažit spravovat státní pokladnu bez zvyšování daní, a to i přes vysoké schodky.

Příprava důchodové reformy, která bude výrazným tématem nové vlády, povede podle HN k výpadku v rozpočtu ve výši více než 50 miliard korun. Ten by mohl být pokryt zavedením jednotné sazby DPH ve výši 19 procent, což by ale skokově zdražilo potraviny nebo například léky.

Bezděkova komise podle informací HN navrhuje, aby lidé do čtyřiceti let místo současných 28 procent hrubé mzdy odváděli do státního pilíře pouze 20 procent. Další tři procenta by si posílali na individuální penzijní účet. Lidé starší 40 let by si spořili na důchod podle současného systému.

K návrhům komise se minulý týden přiklonili i vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV).