Tropy vystřídaly silné bouře, spadlý strom v Blansku zabil ženu

Praha/Blansko - Bouřky, které dnes odpoledne a večer ukončily tropické dny v Česku, si na jihu Moravy vyžádaly jednu oběť. V Blansku usmrtil vyvrácený strom 39letou ženu. Na Vysočině v Třebíči zase utržená střecha spadla na auto a zranila tři lidi. Prudká změna počasí zaměstnala hasiče a energetiky a zkomplikovala dopravu na silnicích i železnici. Potíže způsobily bouřky také na Vysočině, kde vyvracely stromy u silnic a v některých domech se dostala voda do sklepů. Popadané stromy zastavily železniční dopravu na šesti tratích. Odpoledne byly ještě na několika místech na Moravě zaznamenány rekordní teploty pro dnešní den.

Hasiči měli do 22:30 asi 80 zásahů. V Šerkovicích na Tišnovsku spadl strom na střechu hájenky. V Blansku v Údolní ulici se uvolnila střecha jednopatrové budovy. V podvečer potrápilo počasí hlavně oblast kolem Českých Budějovic, mohutnou aktivitu blesků zaznamenaly radary také v okolí Zábřehu, Bruntálu a Jeseníku. Na Vysočině bouřky kolem 18:30 vyvracely stromy do silnic, nejvíc potíží bylo na Jihlavsku a Pelhřimovsku, později bouře zasáhla i Třebíčsko. Místy bylo také husté krupobití.

Ochlazení přijde v neděli, dnes padaly rekordy

Video Vstup Aleny Zárybnické
video

Vstup Aleny Zárybnické

Vstup Aleny Zárybnické

1206

Jih a východ Česka zasáhly silné bouřky

Nižší teploty přinese neděle. Podle předpovědi ČHMÚ bude 19 až 23 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 25 stupňů. Na dvou místech Zlínského kraje dnes padly teplotní rekordy. Rekordní čísla meteorologové naměřili ve Vsetíně a Vizovicích na Zlínsku. Nejvíce rtuť teploměru vystoupala ve Vsetíně, kde dosáhla 31,4 stupně Celsia. O 0,2 stupně Celsia tak překonala hodnotu naměřenou v roce 1937.

Teplotní rekord starý 46 let padl také ve Vizovicích. Meteorologové zde naměřili 31,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1964 byl rovných 30 stupňů Celsia. Teplotní rekordy ojediněle dnes padaly i na jiných místech Česka. Například v Bělotíně na Přerovsku rtuť ukázala 31,7 stupně Celsia, a překonala tak rekord z roku 2007, který činil 30,6 stupně Celsia.

V Česku panují tropické teploty od čtvrtka, kdy vedra pokořila rekordy na 47 meteorologických stanicích v republice, v Praze-Karlově zaznamenali meteorologové dokonce teplotu 33,3 stupně. V pátek byl například v Českých Budějovicích překonán 75 let starý teplotní rekord, naměřili tam 32,6 stupně Celsia. Nejvyšší teplota v pátek ovšem byla v Javorníku, kde rtuť teploměru vyšplhala na 32,9 stupně Celsia.

Hasiči odstraňují následky bouří
Hasiči odstraňují následky bouří
Více fotek
  • Hasiči odstraňují následky bouří autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1726/172582.jpg
  • Slunečné počasí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/960/95976.jpg