ČSSD navrhuje na ombudsmana Šabatovou, ODS zatím nikoho

Praha - Senátoři ČSSD se rozhodli nominovat na funkci veřejného ochránce práv jeho někdejší zástupkyni Annu Šabatovou, uvedl jejich předseda Petr Vícha. Senátoři ODS zatím nikoho navrhovat nebudou. Senát má stejně jako prezident možnost vybrat dva kandidáty, nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominovaných volit sněmovna. Lhůta pro nominace končí senátorům v pondělí 21. června.

 

Bývalá mluvčí Charty 77 a jedna ze zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Šabatová je nyní předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 2001 se stala na návrh prezidenta Václava Havla první zástupkyní ombudsmana, v roce 2007 o znovuzvolení do této funkce neusilovala. Na její místo sněmovna vybrala někdejší senátorku Jitku Seitlovou.

Možné kandidáty na ombudsmana minulý týden při své schůzce probírali také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) s prezidentem Václavem Klausem, nikdo z nich ale žádného nejmenoval. „Dohodli jsme se, že se budeme vzájemně informovat,“ uvedl tehdy Sobotka na dotaz, zda se Senát a prezident pokusí nalézt společné kandidáty, nebo navrhnou sněmovně rozdílné nominanty.

Sněmovna má Motejlova nástupce vybírat z návrhů Senátu a prezidenta podle zákonných lhůt do konce první červencové dekády. Pokud se na žádném z nominovaných neshodne, bude muset v šedesátidenní lhůtě rozhodovat znovu o nových kandidátech.