Do babyboxu v Brně dnes někdo odložil novorozenou holčičku

Brno - Do babyboxu brněnské Nemocnice Milosrdných bratří dnes někdo vložil novorozeně. Květuška, jak dítě zdravotníci pojmenovali, je 32. dítětem z babyboxu v Česku. Holčička je zdravá a podle všeho se narodila asi 8. června.

Květušce předcházela dvouměsíční Gabriela, kterou letos v březnu někdo vložil do speciální vyhřívané schránky nemocnice v Písku.

Nemocnice Milosrdných bratří otevřela babybox jako druhá v zemi v roce 2005. Od té doby tam včetně Květušky rodiče či jiní blízcí odložili pět dětí. Naposledy loni v červenci někdo uvnitř nechal novorozeného chlapce Jakuba. Jeho jméno bylo uvedeno na lístku. Schránka vyhřívaná celodenně na 37 stupňů je umístěna vedle vchodu do hlavní nemocniční budovy v Polní ulici.

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě. V ČR bylo k 1. červnu 36 babyboxů. Letos plánuje občanské sdružení Babybox pro ohrožené děti - Statim otevřít další schránky v Praze a Karviné. Cílem zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse je mít babybox v každém okrese.