Komora podala na falešnou zubařku trestní oznámení

Praha - Česká stomatologická komora podala trestní oznámení na falešnou zubařku Editu Porebskou z Prahy 2, která ošetřovala pacienty na základě padělku diplomu. Zaměstnavatel jí už ukončil pracovní poměr dohodou. Novinářům to dnes řekl prezident komory Pavel Chrz. Podle svých slov byl „drzostí ženy šokován“. Falešná zubařka má vzdělání zdravotní sestry, zubní lékařství nestudovala, zjistila komora na děkanátu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dodal právní poradce komory Jiří Slavík.

Porebská pracovala jako stomatoložka od roku 2004 v ordinaci v pražské Ječné ulici. Její pacienti nic nepoznali, dokonce ji na internetových stránkách chválili. Její zaměstnavatel Jiří Kadeřábek říká, že kdyby to věděl, ani by ji nezaměstnal. Na druhou stranu nechce předjímat nějaké závěry, protože se celá věc teprve vyšetřuje.

„Komora podala trestní oznámení na ženu, která se vydávala za zubařku, a to pro podezření z podvodu, poškozování cizích práv, eventuálně padělání a pozměňování úřední listiny,“ upřesnil Slavík. Komora vše oznámila také zdravotnímu odboru pražského magistrátu. „Komora zahájila s údajnou zubařkou disciplinární řízení, které by nemělo skončit pouhou pokutou, ale vyloučením z komory,“ dodal Chrz.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Na případ se podle Slavíka přišlo náhodou. Porebské kolega oznámil komoře, že zná ženu jako zdravotní sestru a myslí si, že nestudovala zubní lékařství. Komora neprodleně kontaktovala děkanát, odpověděl, že ji jako absolventku neeviduje. Falešná zubařka údajně promovala v roce 1990. Žena je členkou stomatologické komory šest let, bez členství v profesní organizaci nesmí ošetřovat pacienty. Pracovala jako praktická zubní lékařka v celém spektru výkonů, jež lékař této specializace poskytuje.

Stomatologická komora už jednou řešila stížnost na podezřelou zubařku. Nemohla ji ale prověřit, pacientka si mezitím nechala zub opravit od někoho jiného. Sama Edita Porebská nekomunikuje ani s komorou, ani s novináři. Není doma, odjela z města. Hrozí ji minimálně pokuta 30 tisíc korun.

Šéf stomatologické komory doufá, že už nikdo tak drzý nebude

V souvislosti s tímto případem nechá komora prověřit 8 500 členů, respektive jejich diplomy nechá ověřit na všech fakultách, kde zubaři studují. Chrz uvedl, že se už dohodl s děkanem první lékařské fakulty a chce oslovit i děkany ostatních lékařských fakult, kde se studuje zubní lékařství, na tom, že komora a školy navzájem propojí své registry, aby se situace v budoucnu už neopakovala. Chrz uvedl, že je to snad jediný případ, který se už nebude opakovat. „Snad nikdo jiný nebude tak “drzý„, aby se vydával za zubaře,“ řekl.

V Česku už se loni na jaře vyskytl případ albánského zubaře s HIV, který podle komory nesměl v tuzemsku vykonávat praxi, neboť nebyl členem komory. Podle zjištění komory cizince zaměstnával její člen. Ani ten přitom nesmí na pozici zubního lékaře zaměstnat někoho, kdo sám není členem komory. Muže loni v březnu zadržela cizinecká policie v ambulanci modřanské polikliniky z podnětu hygieniků. Cizinec navíc pobýval v ČR nelegálně. Hygienická kontrola však neprokázala žádné jeho pochybení. Fakt, že je někdo HIV pozitivní, neznamená, že by nemohl vykonávat praxi, shodli se odborníci. Muž pouze nesměl vykonávat rizikovou činnost. Zda neporušil tento zákaz, vyšetřovala policie.