Češi loni nasbírali přes 20 tisíc tun hub za téměř 1,9 miliardy

Praha - Sběr lesních plodin je v České republice stále populární. Podle údajů ministerstva zemědělství jich lidé loni nasbírali za více než tři miliardy korun. Loňský rok ale patřil po této stránce mezi průměrné. Lidé si z tuzemských lesů přinesli čtvrté nejmenší množství hub a bobulí od roku 1994, od kterého se tyto údaje v Česku sledují. Tradičně nejvíce sbírali návštěvníci lesů houby.

Houby se na sběrech lesních plodů každoročně podílejí více než polovinou. Češi jich nasbírají v průměru více než 20 tisíc tun, v peněžním vyjádření za téměř 1,9 miliardy korun. Sběrači si loni z lesů přinesli i 7 500 tun borůvek, 1 000 tun malin, 900 tun ostružin a více než 1 000 tun bezinek. Brusinek loni nasbírali 500 tun. Česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila v průměru o více než 8,5 kilogramu lesních plodů.

Nejvíc lesních plodů se sbírá ve Středočeském kraji

Objem sběru lesních plodin v letech ale výrazně kolísá. Je totiž silně ovlivněn jejich úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší produkce ovšem zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin, finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat změně objemu sebraných plodin.

Nejhojnějším od roku 1994 dosud byl pro houbaře a sběrače lesního ovoce rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 60 tisíc tun lesních plodů, v průměru si jich přitom z lesů ročně přinesou 37 700 tun. Co se týče finančního vyjádření, dopadl pro sběrače nejlépe rok 2007, kdy sesbírali úrodu za více než pět miliard korun.

Sběr lesních plodů je východoevropskou specialitou. Konkurovat v něm mohou Čechům kromě Slováků ještě Poláci, Ukrajinci či Rusové. V západní Evropě se naopak tato činnost velké oblibě netěší.

Borůvky
Borůvky