Nejvíce obětí bylo mezi řidiči osobních aut, zahynulo jich 22. Spolujezdců zahynulo deset. Havárie si vyžádaly také životy 16 řidičů motocyklů, deseti cyklistů a osmi chodců. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, jízda bez bezpečnostních pásů, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění.
„Jedná se o takové zkratkovité jednání řidiče, kdy nedá přednost, vjede na přejezd, vjede do protisměru. Myslím si, že velkou roli hraje i to dnešní počasí, kdy je vedro a lidé jsou z počasí takoví podráždění - spěchají,“ uvedl Petr Sobotka z ředitelství dopravní policie. „Skoro každých osm hodin zemřel v tomto období na silnicích jeden člověk,“ doplnil Sobotka. Policie už od počátku prázdnin posílila o 1 000 mužů dohled na silnicích.

TK ministerstva dopravy a policejního prezidia k vývoji nehodovosti
TK ministerstva dopravy a policejního prezidia k vývoji nehodovosti
12.7.2010, TK ministerstva dopravy a policejního prezidia k vývoji nehodovosti
Reportáž Barbory Jelínkové
Mimořádně tragická byla i dopravní nehoda na Karvinsku, která se stala kolem čtvrteční půlnoci. Havárii tam ve dvou autech mezi Karvinou a Českým Těšínem nepřežilo pět lidí.
Dosud nejtragičtější havárie stála životy čtyři lidi, když se v půli dubna na Chomutovsku čelně srazily nákladní a osobní vůz. Mladíci, kteří cestovali v osobním autě, nepřežili.
Více nehod je i na cyklostezkách. Cyklisté přeceňují své síly a svoji roli hraje i alkohol.
Vysoké počty mrtvých při dopravních nehodách chce ministerstvo dopravy snížit pomocí kampaně Nemyslíš - zaplatíš! Na léto pak také připravilo 60 cílených akcí. Z průzkumu, který si ministerstvo nechalo vypracovat, vyplývá, že akce loni pomohla zachránit 160 lidských životů. Minulý rok nepřežilo na českých silnicích 832 lidí. Kampaň zahájilo ministerstvo předloni na podzim především na televizních obrazovkách sedmi spoty. Česká televize poskytla vysílání těchto spotů zdarma.