Za pobodání tří lidí na zastávce dostal muž osm let

Brno - Krajský soud v Brně dnes poslal na osm let do vězení třiasedmdesátiletého Jiřího Miškecha, který podle obžaloby loni v říjnu na autobusové zastávce ve Střelicích na Brněnsku pobodal tři lidi. Jeden z nich následkům bodných zranění podlehl. Podle mínění soudu jednal muž v silném rozrušení a ve strachu o svůj život, proto mu uložil relativně nízký trest. Kromě nepodmíněného trestu za ublížení na zdraví s následkem smrti musí Jiří Miškech také zaplatit dohromady téměř milionové odškodné poškozeným a pozůstalým.

Napadení se odehrálo loni 4. října večer, kdy na autobusové zastávce stála devítičlenná skupinka. Vracela se z víkendového pobytu na chatě, kde oslavovala. Většina byla proto pod vlivem alkoholu. Na zastávku pak dorazil Miškech. Šel vyprovodit švagrovou na autobus. Při čekání vznikl mezi ním a skupinkou spor. Důchodce se nejprve ohradil vůči hlasitému chování ženy, která s ním seděla na lavičce.

Manželka zemřelého Vladimíra Fialková:

„Jsem šťastná, že už to skončilo. Pro mě to byl ustavičný horor a jsem ráda, že už je to pryč… Manžela mi to nevrátí.“

Video Reportáž Ondřeje Schneidera
video

Reportáž Ondřeje Schneidera

Vznikla potyčka, do níž se vložil její přítel. Seniora chytil pod krkem a přitlačil ke zdi. Miškech měl strach o svůj život, nemohl popadnout dech a dusil se. V kapse kalhot nahmatal nůž a soka bodl. Obdobně, tedy „v silném rozrušení a ve strachu o život“ pak pobodal i dalšího muže, jenž zraněnému přispěchal na pomoc. Tento druhý zraněný zemřel. Pobodal i jeho manželku.

Miškech událost označil sám za tragédii a dodal, že ho vše velmi mrzí. Zásadně ale trvá na tom, že se pouze v rozrušení bránil. Soudkyně Hana Zoubková v odůvodnění rozsudku uvedla, že Miškech jistě nejednal v úmyslu někoho zabít. Připustila, že společnost byla pod vlivem alkoholu, hlučela a při střetu se důchodce skutečně dusil a jeho obavy o život byly oprávněné. Nicméně přesto si byl vědom důsledků svého jednání. Výška trestu se příliš nezamlouvá Miškechovu obhájci Milanu Staňkovi. Po prostudování rozsudku a jednání s klientem zváží podání odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci.

##GMAP:4299:strelice##
Dům podezřelého z vraždy ve Střelicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24