Dreamliner se vydal poprvé za hranice

Farnborough (Británie) – Dlouho očekávané nové letadlo 787 Dreamliner americké společnosti Boeing dnes vykonalo svou první cestu do zahraničí. Za velké pozornosti nadšenců a novinářů přelomový letoun přistál na letišti Farnborough u Londýna, kde se od pondělka stane hlavním magnetem největší letošní světové letecké výstavy. Zahraniční debut Dreamlineru byl dlouho odkládán a nebylo ani zcela jisté, zda kvůli technickým potížím vůbec do Farnborough dorazí. Let do Anglie je prvním z pěti testovacích letů mimo Spojené státy.

Letoun přeletěl letiště se zamáváním křídly a po přistání se z něj za
mediálního cirkusu vynořili manažeři Boeingu v čele s generálním ředitelem
Jimem McNerneym, který ovšem do letounu nastoupil až po přistání. „Takto se budou dělat letadla příštích 80 let,“ prohlásil poté před novináři šéf
Boeingu.

Testovací pilot Mike Bryan, který pilotoval devítihodinový let ze Seattlu s
16člennou posádkou, si nemohl stroj vynachválit. O přistání na krátké ranveji ve Farnbourough řekl, že mu připomnělo časy, kdy u námořnictva přistával se stíhačkami na letadlových lodích.

„Můžu vám říct, že by stačilo jen doplnit palivo a cestující by už klidně mohli letět,“ řekl. Jeho stroj Dreamliner č. 3 však nikdy cestující přepravovat nebude, protože je jedním ze tří výlučně zkušebních letounů.

DREAMLINER je prvním komerčním letadlem na světě vyrobeným z karbonových kompozit namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než dosavadní letadla a díky tomu má i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Letoun 787 je prvním novým projektem firmy od roku 1995, kdy začal létat model 777.

Svůj inaugurační testovací let, který přitáhl velkou pozornost médií, si Dreamliner odbyl v prosinci v USA ve státě Washington, kde má Boeing výrobní závod. První dodávku těchto letadel japonské společnosti All Nippon Airways však firma kvůli výrobním problémům odsunula proti původnímu termínu o dva roky na konec letošního roku a manažeři Boeingu před aerosalonem upozornili, že by mohla být dále odložena až na první měsíce příštího roku.

Boeing 787 Dreamliner
Zdroj: Boeing
Autor: ČT24