Dobeš se bude radit s řediteli škol o státních maturitách

Praha - Nový ministr školství Josef Dobeš se dnes bude radit s řediteli gymnázií, jak dál se státními maturitami. Sám zatím nemá jasno, jestli se přikloní k variantě odstartovat maturity na jaře příštího roku, nebo je znovu odložit. Jasné slovo chce říct do 11. srpna tak, aby školáci nastupující v září do maturitních ročníků už první den věděli, co je na konci čeká.

Nový ministr školství nemá k maturitám vyhraněný postoj. Před nedávnem, když ještě ani nebyl ministrem, v České televizi mluvil o dvou horkých bramborách, které na šéfa rezortu školství čekají. Jako první chtěl sestavit rozpočet a poté připravit podklady vládě do konce prázdnin tak, aby vláda rozhodla, jak to bude se státními maturitami od 1. 9. 2011.

Do té doby se chce radit s experty. Dnes s Asociací ředitelů gymnázií, potom také s ředitelem centra pro přípravu maturit Cermat a dalšími odborníky. Proti maturitám se v minulosti postavil premiér Petr Nečas a také někteří studenti, kteří na demonstracích upozorňovali na jejich nepřipravenost. Ať už bude finální rozhodnutí vlády jakékoliv, 91 tisíc maturantů čeká v říjnu generální zkouška.

Video Ke státním maturitám se budou vyjadřovat ředitelé škol
video

Ke státním maturitám se budou vyjadřovat ředitelé škol

Pokud by nakonec vláda rozhodla znovu projekt odložit, muselo by ministerstvo vracet peníze z unie, které dostalo na jeho přípravu. Ta vyšla za posledních deset let na víc než 340 milionů korun.